Domácí trezor je chytrá investice

Nechcete nechávat zlaté prstýnky ve šperkovnicích a větší obnosy peněz pod polštářem? Domácí trezor je inteligentní investice do budoucnosti, která vám může dobře posloužit.

Když si vybíráte trezor, je důležité sledovat dvě základní kritéria – bezpečnost a ohnivzdornost. Jak vybrat správný trezor?

Bezpečnostní třída

Bezpečnostní třída vypovídá o tom, jak je trezor celkově bezpečný, a tak patří k jednomu ze základních kritérií, podle kterých byste měli vybírat. Platí zde jednoduché pravidlo, že čím vyšší má trezor bezpečnostní třídu, tím bezpečnějším se stává.

 

U nás se zpravidla setkáme se škálou bezpečnostních tříd podle evropských norem. Trezor EN 1143-1 může vždy klasifikovat jen certifikovaná zkušebna, která má potřebné zkušenosti a dovednosti. Důležitou roli hrají také jednotky odporu, na které se převádí výsledky zjištěné při testování trezorů.

Podle nejnižšího zaměřeného odporu se klasifikují trezory, které dovedou po použití různých nástrojů a po uplynutí různého času vzdorovat otevření či poškození. Rozlišuje se částečný a plný průlom, tj. Ruční otevření dveří a jejich vylomení.

Trezorové zámky

O výběr zámku se při výběru trezoru starat nemusíme, protože jeho kvalita je zahrnuta už v bezpečnostní třídě trezoru samotného. Bezpečnost trezorového zámku by tedy měla odpovídat vámi zvolené třídě.

Ohnivzdornost

Při hodnocení ohnivzdornosti trezoru se vždy sleduje teplota uvnitř trezoru při působení velmi vysoké teploty z vnějšku po dobu jedné až dvou hodin. Opět se hodnotí podle evropských norem.

I zbraň patří do trezoru

Zákon o držení střelných zbraní nabádá, že držitel musí zbraň bezpečně uschovat, aby byla mimo dosah dětí a nepovolaných osob. Pokud tedy vlastníte zbraň, koupě trezoru je téměř nutností.

Cena trezorů se pohybuje v řadě několik tisíc korun, ale je to moudrá investice.