Finanční tipy pro vaši peněženku: Jak nepřecenit svoji schopnost splácet půjčku?

Nějaký druh úvěru anebo půjčky má v Česku každý druhý. Půjčujeme si totiž na kde co – od bydlení, přes elektroniku, až po vánoční dárky. Samozřejmě – někdy to bez půjčky zkrátka nejde. V některých případech je ale takový úvěr zbytečností.

Pokud už o něm přeci jen vážně uvažujete, měli byste vědět, čemu se vyvarovat a co naopak udělat pro to, abyste nepřecenili svou schopnost splácet půjčku. Máme pro vás několik finančních tipů, které zvednou náladu nejen vám, ale zejména vaší peněžence.

Půjčku si dvakrát rozmyslete

Každou – byť i sebemenší půjčku je potřeba důkladně promyslet. Jedná se totiž většinou o závazek na dlouhou dobu, který může negativně ovlivnit vaši životní úroveň. A právě k tomu by za žádných okolností nemohlo dojít. Půjčka by neměla ukrojit z vašeho rodinného rozpočtu víc, než dokážete utáhnout.

I zde se dostává ke slovu pravidlo 10, 20, 30 a 40. Deset procent příjmů bychom si měli odložit jako rezervu v případě nečekaných událostí, 20 procent bychom měli investovat, 30 procent je maximální strop pro úhradu splátek hypoték, úvěrů a leasingů a 40 % vám zbyde na klasickou spotřebu.

Půjčujte si pouze na důležité věci

Vánoční půjčku si někdy vzal zhruba každý třetí Čech. S půjčkami na dovolenou je situace velmi obdobná. Jsou ale tyto půjčky opravdu nezbytné? Bohužel stále přibývá těch, kteří splácí vánoční půjčky ještě na jaře anebo dokonce v létě. A půjčky na dovolenou?

Ty nás děsí ještě před Vánoci. Proto každou půjčku objektivně zhodnoťte a odůvodněte si její důležitost. Ideální je půjčovat si pouze na ty věci, z nichž máte dlouhodobý užitek. Příkladem může být třeba bydlení, jeho vybavení, studium, pořízení osobního automobilu, stěhování za prací či studiem apod.

Neberte si zbytečně vysoké půjčky

Potřebujete překlenout pouze nepříznivé období do další výplaty? Pak vám postačí menší půjčka ihned na účet. Proč si kvůli pár dnům brát vysoký úvěr, který budete splácet mnoho dlouhých měsíců? Podobně uvažujte také v jiných případech. Myslete také na to, že některé banky poskytují půjčky třeba až od 20 000 korun. V takovém případě raději využijte bezplatného období u kreditní karty, kontokorentu anebo nebankovní půjčky.

Za půjčky pro rizikové klienty si připlatíte

Odmítli vás v bance? Důvodů mohlo být mnoho. Buďto bankovní úředník vyhodnotil vaši bonitu jako nedostatečnou, nebo jste zkrátka byli pro bankovní dům příliš rizikovým klientem.

V takovém případě se opět dostávají ke slovu nebankovní půjčky a zejména pak ty pro problémové klienty. Mezi ně patří třeba půjčky bez registru anebo doložení příjmu. V takovém případě počítejte s tím, že společnost, která tento typ půjček poskytuje, si vzniklé riziko kompenzuje nejčastěji výší úroků.

Problémy se splácením neignorujte

Stát se může ledaco. Pokud tedy již dopředu víte, že budete mít problém se splátkou nadcházející půjčky, nestrkejte hlavu do písku. Ba naopak situaci aktivně řešte. Neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci.

Domluvit se můžete nejen na odkladu splátek, ale také na nově nastaveném splátkovém kalendáři. Počítejte však s tím, že takové splátkové prázdniny rozhodně nebudou zadarmo. Pokud byste splátky půjčky odkládali častěji, může se vám – byť i sebemenší úvěr – nepěkně prodražit.

Konsolidujte a refinancujte

Každý měsíc se vám ve schránce hromadí upomínky od věřitelů? Peníze, které vám přijdou na účet, za pár dnů nevidíte? Zapomínáte na splátky jednotlivých půjček a prakticky už ani nevíte, kde co a komu dlužíte?

Pak zvažte možnost konsolidace anebo refinancování nevýhodných úvěrů. Z několika menších půjček za vás může společnost udělat jeden velký balík, u kterého dokáže snížit měsíční splátku anebo dokonce úrok. Navíc si můžete nově rozvrhnout splácení a prodloužit nebo naopak zkrátit jeho dobu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup