Paravan, doplněk do interiéru, který si zamilujete

Paravan, případně závěsy a záclony, vám možná připomíná historii a říkáte si, že do vaší domácnosti nepatří a nezapadne. To ale nemusí být pravda!

V poslední době seženete nejen v obchodním domě Ikea pestrou nabídku paravanů. Nepůsobí totiž jen jako historický prvek, ozvláštňuje místnost i díky své eleganci a navíc ji může prakticky rozdělit na dvě části.

Jak se paravány dostaly do Evropy

Paravan se používal v Číně už několik století před naším letopočtem, do Evropy jej z Orientu dovezl cestovatel Marco Polo. Velké oblibě se tyto praktické doplňky interiéru, při jejichž výrobě se však kladl také velký důraz na dekorativní provedení, těšily ve střední Evropě na pomezí 17. a 18. století. Zde se poprvé objevuje pojem chinoiserie, který pochází z francouzštiny a překládá se jako čínský styl. Jedná se o způsob dekorování paravanů.

Paravan, doplněk do interiéru, který si zamilujete

Nejen do dětských pokojů

Paravan se skvěle hodí do menších bytů, pokud chcete rozdělit místnost a oddělit její jednotlivé části. Zatímco ve velkých prostorách můžete tento krok vyřešit přesunutím nábytku, malé byty jsou jako stvořené pro využití paravanů.

Může se stát, že budete potřebovat oddělit prostor v sourozeneckém pokoji, zvlášť s rostoucím věkem dětí. Nebo je možné, že zatoužíte po troše soukromí v obýváku, třeba si budete chtít zařídit čtenářský koutek.

Okřídlený paravan

Výhodou paravanu je bezpochyby jeho skladnost a variabilita. Můžete si vybrat z celé řady tvarů i velikostí – obdélníkové, oválné nebo dokonce ve tvaru motýlích křídel. Paravany mohou mít jedno i více křídel a dají se bez problému skládat podle potřeby.

Vyrábí se také speciální stojánky – pokud se rozhodnete využít paravan k opticky úplnému oddělení částí místnosti, tyto neviditelné stojánky zajistí stabilitu paravanu.

Paravan můžete pořídit za velmi příznivou cenu.