2 způsoby, jak dokonale narovnat malířské plátno

Abyste na malířské plátno mohli malovat, musíte jej dokonale narovnat. V tomto článku vám přinášíme návod, jak to udělat snadno a jednoduše.

O malířské plátno se musíte umět dobře starat. V opačném případě nebude mít tak dobré vlastnosti, jak byste si představovali. A nemusí to být ani vaším přičiněním. Plátno může dorazit smotané do role, případně může být pomačkané. Abyste s ním dokázali vytvořit něco skvělého, budete jej muset upravit. A v tomto článku vám ukážeme, jak na to.

Úprava žehlením

Malířská plátna jsou vyrobena z různých materiálů. Jestliže jste si pořídili takové, které je opravdu robustní a kvalitní, nemusíte se bát na něj vytáhnout žehličku. Je to stejné jako u oblečení vyrobeného z bavlny a lnu. Dávejte si ale pozor na to, aby žehlička nebyla nastavena na vysokou teplotu. Nechte ji zahřát pouze na střední nebo nízkou teplotu. Poté rozložte plátno rubem vzhůru na ručník a jemně ho postříkejte vodou z rozprašovače. Dejte si pozor, aby nebylo úplně promočené. Jde vám jen o to, aby bylo lehce navlhčené. Povrch následně opatrně vyžehlete. Žehličkou neustále rovnoměrně pohybujte. Za několik vteřin budete mít hotovo.

Voda a váleček

Některé malířské plátno na rámu nemusí být tak kvalitní, aby žehlení vydrželo. U některých pláten je tedy lepší sáhnout po alternativním způsobu – tedy natáhnout jej a pečlivě rozválet zmačkaná místa. Stejně jako u žehlení plátno položte rubem vzhůru a jemně ho postříkejte vodou z rozprašovače. Pomalu ho natáhněte v místech v místech, kde se objevují nerovnosti. Pokud chcete, můžete použít i váleček. Pokud ale použijete dostatek vody, nebude to nutné. Malířské plátno bude postupně vysychat a vy si začnete všímat, že se začne rovnat do takové polohy, kterou pro malování budete potřebovat. Jestliže bude nutné použít váleček, použijte výhradně jen čistý. Přece si nechcete plátno zašpinit ještě předtím, než začnete malovat.