Telefonujete za jízdy? Dělejte to bezpečně: s handsfree sadou a magnetickým držákem na telefon!
Že je telefonování za jízdy nebezpečné, to každý ví. Přesto se najde značné množství lidí, kteří opakovaně pokouší štěstěnu a během řízení se věnují obsluze dotekového telefonu. Pokud opravdu nemáte jinou možnost vyřídit důležitý hovor, dělejte to alespoň chytře. Poradíme vám jak.
Telefon může být nebezpečnější než alkohol
Co se týká telefonování za jízdy, aktuální zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, hovoří jasně: „Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“ Při telefonování řidiči chybí jedna ruka na volantu, což může být při krizových vyhýbacích manévrech rozhodující. Stejně nebezpečné je hojně rozšířené přidržování mobilu bradou. Natočení hlavy do nepřirozeného úhlu negativně ovlivní vaše prostorové vnímání i odhad vzdálenosti, nemluvě o tom, že se vám bude těžko dívat například do zpětných zrcátek. Nebudete-li se řídit tímto nařízením, hrozí vám pokuta 1000 Kč a tři trestné body do registru. Mnohem víc byste se ale měli obávat možných nehod.
Samotné telefonování zákon nezakazuje, nesmíte pouze přístroj jakýmkoliv způsobem držet. Pokud tedy trpíte touto novodobou závislostí a přístroj za žádných okolností neodložíte, pořiďte si hands-free sadu, která vám umožní při komunikaci sledovat provoz a adekvátně reagovat na vzniklé dopravní situace. Většina moderních automobilů má již zabudované rozhraní Bluetooth, na jehož principu sada funguje. Jestliže náhodou narazíte na starší model, jenž jím nedisponuje, není problém auto dodatečně dovybavit.
Aby se telefon ani nehnul
Dobrá, máte hands-free, ale co se samotným telefonem? Nechat ho v tašce, kde se na něm často namátkou namačkají tlačítka, asi není úplně ideální. Váš vůz je sice pravděpodobně vybaven mnoha přihrádkami, z těch ale telefon za jízdy rád vyklouzne a řidiči ho pak loví z podlahy, což může být ještě nebezpečnější než hovor s mobilem u ucha. Nejpohodlnějším řešením je pořádný držák na mobil, kterým telefon snadno uchytíte tam, kde jej chcete mít.
Těmto požadavkům dokonale odpovídá magnetický držák do auta NeoTap Magnetic Vent Mount. Integrované neodymové magnety vás překvapí svou silou – unesou totiž až 1000× víc, než váží. Na rozdíl od obyčejných umělohmotných držáků, z nichž telefon snadno vyklouzne, vám u tohoto typu podobné nebezpečí nehrozí. Navíc vám umožní instalaci opravdu kamkoliv, nejen na čelní sklo nebo palubní desku. Oblíbené je jeho přichycení na klimatizaci, které je díky speciálnímu systému One Click dílem sekundy.
Neodymové magnety vám mohou ulehčit řadu každodenních situací
S tímhle praktickým vylepšením přišla společnost Unimagnet, která se specializuje právě na neodymové magnety a jejich využití v každodenním životě. Určitě by vás ani nenapadlo, k čemu všemu se mohou hodit. Co třeba magnetický věšák, co udrží klidně deset ručníků? A vyzkoušeli jste už vytáhnout pomocí magnetu klíče ztracené v kanálu nebo posbírat drobné kovové předměty? V létě určitě využijete magnetickou síťku proti hmyzu. Připevníte-li magnety na nedoléhající dveře skříně, problém je vyřešen. Podívejte se na jejich stránky, najdete tam i další bezvadné vychytávky.