V čem se liší klasické aplikace od open source?

Moderní trh s aplikacemi nám nabízí tolik možností, jako nikdy předtím. Abyste se v něm vyznali, přinášíme vám krátké porovnání nejčastěji užívaných termínů.

Webové aplikace, aplikace pro stolní počítače i mobilní telefony. Nejen toto rozdělení se dá ve světě softwaru použít. Existuje ale mnohem důležitější dělení, které se zabývá licencemi a možnostmi využití daného softwaru. Pojďme se na ně v následujících řádcích podívat.

Co je to open source software?

Webové aplikace na míru můžeme označit za proprietární. Tento software vám totiž vytvořil přímo pro určenou platformu a zpravidla s uzavřeným kódem váš dodavatel. Existují ale i další způsoby, jak se ke kvalitnímu softwaru dostat. A to zcela zdarma. Už v 90. letech pro takovéto účely vznikl pojem free software. V dnešní době je ale tento pojem matoucí.

Pro stejný balíček aplikací se proto v dnešní době používá označení „open source“. Původní anglický název free software by se přitom mohl používat i nadále, jen v češtině by mohl být trošku nejasný. Slovo „free“ totiž nemá označovat bezplatnost, ale svobodu užívání a volnou úpravu zdrojového kódu.

Open source desatero

Z open source aplikací často vznikají i webové aplikace na zakázku. Aby jich tedy nikdo nemohl zneužít, vznikla iniciativa, která vytvořila takzvané desatero. V deseti bodech popsala, co přesně by měl open source software splňovat, aby mohl být označen jako open source. Mezi těmito body přitom naleznete i taková kritéria, jako je například otevřenost vůči veškerým skupinám, zákaz diskriminace nebo garance stejných pravidel pro různé způsoby použití.

I open source tedy má jasná pravidla. Vývoj webových aplikací na míru se jimi tedy musí řídit. A to zejména v případě, že některou open source aplikaci použijete i v rámci svého díla. Kód otevřených aplikací je ale také chráněn. Starají se o to především licence, pod kterými jsou aplikace distribuovány. Jakmile tedy u některé aplikace uvidíte označení „open source“, neznamená to ihned, že ji můžete používat, jak se vám zlíbí.