Bolesti v pánvi? Pozor na endometriózu!

Nepříjemné bolení v podbřišku mívá celou řadu příčin, od potíží se zažíváním, přes urologické problémy až po změny pánevních svalů nebo psychické nesnáze. Pokud nelze dlouhodobé bolesti spolehlivě objasnit, může je způsobovat onemocnění zvané endometrióza, postihující celou desetinu žen na Zemi bez ohledu na jejich životní styl.

Jak se projevuje endometrióza?

Jak už bylo řečeno, chorobu provází ostré bolesti v podbřišku, které jsou cítit především během období menstruace, při pohlavním styku a také při vyměšování na toaletě. Mohou za ně srůsty ve tkáních na různých místech v oblasti pánve. Nejčastěji se objeví na střevech, močovém měchýři nebo pánevní stěně, ale mohou být i na vaječnících či vejcovodech. Ve všech těchto případech mohou přímo ohrožovat plodnost ženy.

Co může způsobit endometriózu?

Nejnovější vědecké studie říkají, že za vznik onemocnění mohou zděděné genetické dispozice ve spojení s hormony a dosud neznámými faktory souvisejícími s okolním prostředím. Kvůli nim se buňky z děložní sliznice přesouvají tam, kde by normálně neměly být, začnou růst a v místě vzniká bolestivý zánět.

Nejde přitom jenom o bolesti. Z ložisek endometriózy se do těla dostávají látky se škodlivým vlivem na metabolismus, imunitní systém i psychiku, už tak narušenou častými bolestmi.

Jak se zbavit endometriózy?

Nemoc v současné době není možné zcela odstranit. Postihuje všechny ženy v plodném věku od první menstruace až po klimakterium a není proti ní známá ani účinná prevence.

Díky moderním lékařským poznatkům se ovšem průvodní jevy a následky endometriózy dají alespoň úspěšně léčit. Důležité je její včasné odhalení a dodržování individuálního léčebného postupu stanoveného specializovaným gynekologem. Léčba má pak obvykle podobu užívání hormonálních léků, díky kterým můžete i s endometriózou naplno žít.