Co zařídit po svatbě? Nejen změnu dokladů, ale i právní jistoty

Svatba je jedinečný okamžik plný emocí, radosti a oslav. Po svatebním dnu ale přichází praktická část – zařídit vše, co se změnou stavu souvisí. Novomanželé často řeší pouze změnu příjmení a dokladů, ale je toho mnohem víc. V tomto článku se podíváme na to, co byste po svatbě neměli opomenout, aby byl vaše manželství nejen romantické, ale i právně jisté.

Změna dokladů není jediná povinnost

Pokud jste se rozhodli pro změnu příjmení, je třeba vyřídit nový občanský průkaz, pas, řidičský průkaz i kartičky pojištění. Kromě toho nezapomeňte informovat banku, zaměstnavatele, lékaře nebo například operátora. Výměna dokladů je povinnost, která má pevnou lhůtu a nevyplatí se ji odkládat.

Společné účty a finance

Manželství mění i finanční uspořádání. Můžete si ponechat samostatné účty, nebo založit společný. Výhodou společného účtu je přehlednost a jednodušší správa domácího rozpočtu. Na druhou stranu má každý manžel právo hospodařit se svým příjmem, dokud se nedohodnete jinak. Při větších společných investicích je vždy dobré vědět, jaké máte práva a povinnosti.

Majetek ve společném jmění manželů

Svatbou vzniká společné jmění manželů (SJM), do kterého spadá vše, co jeden z partnerů nabude během manželství – včetně nemovitostí, aut, příjmů i dluhů. Pokud chcete mít jiný režim, například rozšíření nebo zúžení SJM, je nutné sepsat smlouvu a nechat ji zapsat do rejstříku. Tuto smlouvu musí formou notářského zápisu sepsat odborník. V takových případech je vhodné obrátit se na profesionální advokátní kancelář. Může vám to ušetřit spoustu starostí.

Společné vlastnictví a přepis nemovitostí

Pokud jste se rozhodli koupit nemovitost společně nebo přepsat stávající byt na oba manžele, je potřeba tento krok řešit právně. Mějte na paměti, že přepis v katastru nemovitostí není automatický a je nutné předložit odpovídající smlouvu. Pokud nemovitost patřila jednomu z partnerů před svatbou, není součástí SJM, pokud to nebylo jinak dohodnuto. Jasné vlastnické vztahy vám mohou ušetřit spory v budoucnosti.

Pojištění a dědické dokumenty

Po svatbě se také vyplatí zkontrolovat a aktualizovat pojistné smlouvy. Například u životního pojištění může být vhodné změnit oprávněnou osobu na manžela nebo manželku. Stejně tak má smysl promyslet závěť – i když se to na první pohled může zdát předčasné. Jasně formulovaná závěť může v budoucnu ochránit vaše blízké a zjednodušit dědické řízení.

Když chcete mít vše v klidu vyřešeno

Po svatbě byste si měli užit společný čas, nikoli se stresovat nevyřešenými formálnostmi. Právní záležitosti se sice nemusejí zdát urgentní, ale často tvoří základ stabilního manželství. Věci jako přepis majetku, nastavení SJM či aktualizace pojistek a závětí můžete mít snadno pod kontrolou, pokud se obrátíte na odborníky. Dobře zvolená advokátní kancelář vám pomůže s dokumentací, smlouvami i radou, a zajistí, že na nic nezapomenete.