Regály v akci: dejte sklepu řád

Realitní trh se mění a k mání jsou čím dál menší byty. Rodiny s dětmi, které nebydlí v rodinném domě, kde je prostoru většinou dostatek, mívají problémy s úložnými prostory. Věci se kupí a místa nebezpečně ubývá. Řešení ale existuje.

Řešení pro všechny

Bylo by bláhové myslet si, že potíže s prostorem se týkají jen bytů. Mnoho rodinných domků má velmi špatnou dispozici a místo na uložení sezónních věcí je minimální. V některých případech taková místnost chybí úplně. To je pochopitelně špatně. Sklep by měl být nedílnou součástí každé bytové jednotky nehledě na její obytnou plochu. Pro začátek se ale zaměřte na klasickou sklepní kóji patřící k bytu. Regály bude třeba pořídit hned v začátku. Ono se toho na osmi metrech příliš vymyslet nedá, a tak je třeba hrát o každý centimetr. Skladovat vybavení a zásoby potravin na zemi nedává smysl, všechen prostor od půl metru výš je nevyužitý.

Na velikosti nezáleží

Některé sklepy mají plochu kolem osmi metrů, jiné pouhé tři. To je znatelný rozdíl. I na tak malém prostoru se ale dá díky variabilním regálům čarovat a proměnit na první pohled stísněnou kóji v téměř nafukovací úložnu. V první řadě pečlivě změřte jednotlivé strany a výšku a odečtěte místo, které je nutné pro manipulaci s vrátky.

Ve specializovaných obchodech jsou regály běžně k dostání. Stačí se orientovat podle naměřených čísel a vybrat takové, které padnou do vymezeného prostoru jako ulité. Pokud je tam i tak rezerva, nevadí. Snadno ji vyplníte. Věcí, které ani ve složeném stavu neodpovídají standardní krabici, je celá řada. Co třeba lyže nebo francouzské hole po zranění kolene?

Najít ale můžete i takové regály s regulovatelnou šířkou i výškou. Díky posuvným lištám je snadno zvětšíte nebo naopak zmenšíte, ale přesně pasovaly do sklepní kóje nebo spíže. Při stěhování stačí složit a s kóji s jinými rozměry nastavit znovu.

Opomíjený rozměr

Výška regálů se příliš často neřeší. Má ale svá specifika. Pokud máte sklep menších rozměrů, se schůdky, které vám umožní uskladnění nevyužívaných věcí skoro až u stropu, budete jako slon v porcelánu. Volte vždy jen takovou výšku horní police, abyste tam dosáhli ze země. Nebo vyšlete vyššího člena rodiny.