5 nejdůležitějších otázek, které byste si měli položit při výběru kompresoru

Výběr vzduchového kompresoru může být nemalá investice. Kutilové za kompresor nejčastěji utrácí od 10 do 20 000 Kč, živnostníci a podniky klidně až přes 100 000 Kč. Pro všechny ale platí 5 stejných, extra důležitých otázek, které by si zájemce o kompresor měl položit a umět zodpovědět. Tak neriskujte nákup nevyhovujícího stroje a pojďte se s námi na zmíněné otázky podívat v tomto článku, zaměřeném hlavně na pístové kompresory.

Proč výběr rovnou zužujeme na pístové kompresory? Jejich nabídka je extrémně široká a byla by pouze velká náhoda, kdyby vám žádný z nich nevyhovoval a namísto toho jste potřebovali šroubový kompresor. Pístové kompresory totiž mají na rozdíl od šroubových strojů mnohem širší škálu využití. Zato šroubové kompresory pracují pouze tam, kde je potřeba nepřetržité dodávky stlačeného vzduchu. Typicky je to ve velkých průmyslových podnicích s několikasměnným provozem, kde je většina výroby automatizovaná do podoby výrobních linek. Všude jinde, v autoservisu, v lakovně, zámečnické dílně nebo třeba na stavbě vrčí pístové kompresory, stroje pro přerušovanou dodávku stlačeného vzduchu.

1. Jaké množství vzduchu budete potřebovat?

Kompresor musí být schopen pokrýt veškerou spotřebu vašeho provozu. Bez výpočtu, jaká je celková spotřeba se nepohnete dál. Jaké nástroje a zařízení ke kompresoru hodláte připojit? Spočítejte průměrnou spotřebu všech, ať už jde o pneumatické nářadí, pistolovou techniku nebo automatizační techniku. Naštěstí každý výrobce u svého produktu uvádí spotřebu stlačeného vzduchu v litrech za minutu. Stejně tak vzduchové kompresory mají v parametrech jasně uvedeno, kolik litrů vzduchu dokáží za minutu vyprodukovat. A odtud už se dá dobře „odpíchnout“. Po sečtení ještě vezměte v úvahu možné úniky vzduchu ve vedení, typicky v rychlospojkách na hadicích. Doporučujeme také počítat s rezervou pro budoucí potřebu. Určitě nechcete kupovat kompresor, který vám při rozšíření výroby rychle přestane stačit. Rezerva je navíc důležitá i kvůli tomu, aby mohl kompresor po tom, co naplní tlakovou nádobu vypnout a odpočívat, chladnout.

2. Jaké jsou požadavky na tlak?

Pístový kompresor, který si vyberete by měl být schopen pracovat s o něco větším tlakem, než je nejvyšší požadovaný tlak v okruhu. Tady je důležité dodat, že byste zároveň zbytečně velký tlak do okruhu neměli pouštět, protože by vás to stálo zbytečné peníze a časem by hrozily větší úniky vzduchu. Většina kompresorů v dnešní nabídce disponuje tlakem minimálně 8 – 10 bar, což je dostatečné pro většinu aplikací jako je huštění pneumatik, použivání pneumatického nářadí, stříkání, lakování, sponkování, ofukování a další aplikace. Velkou výhodu má pneumatické nářadí, které ve všech svých verzích pracuje s tlakem 6 bar.

3. Jak často budete kompresor potřebovat?

Je nepředstaviltené chtít kompresor na občasné víkendové využívání a později si myslet, že stejný stroj poslouží i na pravidelné podnikání. Máte představu o zátěži? Obecně se dá říci, že levné bezolejové pístové kompresory jsou dobrou volbou pro nenáročné kutily, olejové pístové kompresory pro řemeslníky a nízkootáčkové (pomaloběžné) pístové kompresory s velkým vzdušníkem pro větší podniky a dílny. První dvě zmíněné verze jsou navíc často v mobilním provedení a utáhne je běžná zásuvka. Pokud se považujete za nenáročného uživatele, přesto vás chceme varovat před levnými bezolejovými kompresory ze supermarketů. Typicky jde o čínskou produkci, která nedisponuje náhradními díly. Raději vždy pořizujte značkový kompresor, u něhož jste si jistí servisní sítí v České republice.

4. Jak velkou tlakovou nádobu zvolit?

Často se stává, že zákazníci ve snaze ušetřit sice koupí kompresor s kvalitním, výkonným agregátem, ale malou tlakovou nádobou. Ono je to lákavé, protože malý vzdušník usnadňuje mobilitu a skladnost kompresoru. Nezapomínejte však, že když stroj nemá kam vyrobený stlačený vzduch uložit a vy se snažíte neustále vzduch odebírat, musí agregát nepřetržitě běžet a tím se může brzy přehřát. Postupem času by se poškodila těsnění a kompresor by začal ztrácet výkon, případně byste pozorovali i únik oleje. Proto je vždy lepší mít kam vyrobený stlačený vzduch nashromáždit, aby mohl agregát vypnout a chladnout. Bez zásoby stlačeného vzduchu nelze pokrýt tlakové ztráty či nárazové odběry. Nejprodávanější kompresory, tedy ty řemeslnické, olejem mazané s výkonem okolo 1,5 – 2 kW by měly mít minimálně 50 l tlakovou nádobu.

5. V jaké kvalitě by měl být stlačený vzduch?

Na kvalitě stlačeného vzduchu u mnoha aplikací velmi záleží. Dokonce pro to existují normy, ale těmi vás nechceme zatěžovat. Jde totiž o to, že ve stlačeném vzduchu z každého kompresoru najdete stopy vody, mechanické nečistoty a v případě olejového kompresoru i stopy oleje. Obecně čistější jsou bezolejové kompresory. Přesto, pokud chcete opravdu čistý vzduch, vyplatí se ke kompresoru připojit i systém filtrace vzduchu a sušičku vzduchu. Někteří výrobci a prodejci prodávají velice výhodné sety všech těchto zařízení a vám tím odpadne dlouhé přemýšlení, jakou sušičku nebo filtr ke svému kompresoru zvolit. Nejmenší nároky na kvalitu vzduchu má dílenský vzduch, nejvyšší jsou kladeny na aplikace v potravinářství, kam spadá i takové čepování piva v létě na festivalu. Čistým vzduchem zároveň šetříte veškeré zařízení, které za kompresor v budoucnu připojíte.