Podle čeho vybrat jezdecké rajtky na koně?

Rajtky neboli jezdecké kalhoty patří mezi běžnou součást základního jezdeckého oděvu a jsou důležité pro komfortní a pohodlnou jízdu na koni. Rajtky také slouží jako ochrana proti otlakům a odřeninám jezdce. Avšak vybrat správné jezdecké rajtky není úplně jednoduché, jelikož existuje mnoho střihů a jsou vyráběny z mnoha materiálů. A jak při výběru rajtek postupovat?  

Zvolte správný materiál

Jedním z důležitých faktorů při výběru vhodných rajtek, na něž se je třeba zaměřit, je volba materiálu. Mezi nejčastěji používané materiály patří především bavlna, bavlna s příměsí a syntetické materiály. 

Rajtky z bavlny mají hlavní výhodu zejména v pohodlnosti, takže se hodí pro jezdce, který v rajtkách tráví téměř celý den. Naopak nevýhodou je delší doba schnutí a postupné vytahání materiálu. Bavlna s příměsí má obdobné výhody jako bavlna, ale  rajtky z bavlny s příměsí mají větší pružnost. Také u nich nedochází k vytahání. Rajtky ze syntetického materiálu pak mají přednost ve velké pružnosti a také v rychlejším schnutí oproti bavlně.

Dále lze také vybrat zimní rajtky, které jsou vyrobeny z hřejivého termo materiálu. Díky zimním rajtkám tak budete v teple i během zimní vyjížďky.  

Vyberte správnou velikost a barvu

Při výběru rajtek je třeba pozornost zaměřit také na jejich velikost. Pokud neznáte svoji velikost, pak si rajtky pořádně vyzkoušejte. Rajtky by neměly být ani těsné, ale ani volné. Rajtky by vám jednoduše měly skvěle padnout. Nakonec vás čeká výběr barvy, jejíž volba bude jen na vás. Na výběr máte klasické barvy, jako je černá, šedá, modrá či zelená. Zvolit však můžete i rajtky v bílé barvě. K dostání jsou i rajtky v růžové barvě.

Rajtky skvěle doplní jezdecký oděv

K doplnění rajtek vám skvěle poslouží například jezdecké bundy. S ohledem na bezpečnost jízdy na koni by vám také neměla chybět jezdecká helma, rukavice a jezdecké boty. Na závody či jiné jezdecké akce by ve vaší výbavě pak nemělo chybět kromě rajtek jezdecké sako a jezdecké závodní košile. Při výběru jezdeckého oděvu byste měli postupovat obdobně jako při výběru rajtek.