Domácí zdravotní péče pro všechny. Pro ty nejmenší, pro dospělé i pro seniory.

Stále ještě spousta lidí považuje domácí zdravotní péči za službu výhradně pro seniory. A ani já jsem na tom nebyl jinak. Člověk míní, život mění.  Stačila chvíle nepozornosti. Na druhou stranu jsme měli i štěstí v neštěstí a já jsem zjistil, že i v ČR jsou agentury, které zajišťují také intenzivní péči a starají se o pacienty od těch nejmenších až po seniory. To jsem se však dozvěděl, až v průběhu rekonvalescence našeho Vašíka, který bohužel vběhl pod auto.

Stalo se to všechno hrozně rychle. Ještě, než šly děti do školy, šel Vašík vyvenčit našeho Beníka. Jenže ten najednou přeběhl na druhou stranu ulice a Vašík bohužel za ním. Nerozhlédl se, řidič asi ani neměl šanci zareagovat. Záchranka tam naštěstí byla během pár minut a pak už mi volali do kanceláře. Vašík byl hodně polámaný, co však bylo nejhorší, to byly poraněné plíce.

Překopali jsme fungování celé naší rodiny a pendlovali mezi prací, nemocnicí a domovem, kde byly ještě dvě děti a ten Beník. Bylo to strašně vysilující a stresující. Při jedné návštěvě nám ošetřující lékařka navrhla, abychom si Vašíka vzali domů. Koukal jsem na ní jak zjara. To snad nemyslí vážně?!? Vašík je na umělé plicní ventilaci a my si ho jako máme vzít domů?

Paní doktorka ale byla opravdu vstřícná a vysvětlila nám, že jsou specializované agentury domácí zdravotní péče, které zajišťují právě domácí umělou plicní ventilaci, kterou potřebuje Vašík. V jejich týmu je samozřejmě lékař, který provádí kanilaci v požadovaných intervalech a Vašík by tak nemusel zůstávat v nemocnici. No, úplně jsme tomu s manželkou nevěřili, ale hned odpoledne jsme to všechno důkladně probrali a řekli jsme si, že přinejhorším bychom museli Vašíka zase převézt do nemocnice. Agentur, které DUPV nabízejí, není zase tolik. My jsme si vybrali ProCare Medical, která má s touto péči asi největší zkušenosti, a hlavně má pobočku kousek od našeho bydliště.

Nakonec to bylo celé mnohem rychlejší, než jsme si mysleli. V agentuře vyřídili všechny potřebné papíry a za dva týdny jsme si přivezli Vašíka domů. Chvilku nám trvalo, než jsme si všichni na novou situaci zvykli, ale Vašík měl obrovskou radost. A Beník taky. Trošku jsme se obávali toho, kolik to všechno bude stát, ale protože domácí zdravotní péči předepsala lékařka, byla plně hrazena ze zdravotního pojištění.

Až když nastala tato situace v naší rodině, zjistil jsem, že některé agentury zajišťují nejen intenzivní péči, ale postarají se o pacienty od miminek až po seniory. To jsem do té doby nevěděl a jsem za to strašně vděčný. Pro nás to byl obrovský skok k celkem normální životu.