Jak poznat, že je čas na výměnu tlumičů do auta

Tlumiče jsou pro pohodlí a bezpečnost ve vozidle naprosto nezbytné. Když nefungují správně, jsou vám všemožné bezpečnostní prvky naprosto k ničemu. Jak poznat, že je čas na výměnu? Shrneme si nejčastější projevy.

Servisová kontrola to odhalí

Pravidelný servis vozidel je nejspolehlivější způsob, jak se dozvíte, že s tlumiči něco není v pořádku. I tak ale stále platí stará známá pravda: Tlumiče by se měly vyměňovat tak často, jak měníte pneumatiky. Mají totiž přibližně stejnou dobu životnosti. Pokud se tedy chystáte pořídit nové pneumatiky, které mají již opotřebovaný vzorek, bude nejlepší čas také pro výměnu tlumičů.

Jízda jako na člunu

Tak, a teď přejdeme k tomu horšímu způsobu, jak se dozvíte, že s tlumiči něco není v pořádku. Když jedete a váš automobil se naklání podobně jako byste právě pluli na člunu, bingo! Je na čase minimálně tlumiče opravit nebo vyměnit. Poznáte to i tak, že při výjezdu ze zatáčky se auto mírně zhoupne a lehce se přesune na druhou stranu. Dost nepříjemné, ale má to řešení. Nové tlumiče.

Nejede ve stopě a kape olej

Další chuťovka. To si tak jedete po silnici, ale nějak se vám nedaří auto ustát v jedné stopě. Doslova na cestě plave a o rovné stopě nemůže být ani řeč. V zatáčkách dokonce pozorujete, že vám kmitá volant. Hmm, nic příjemného. Ale alespoň víte, co za tím vězí. Je na čase vyměnit tlumiče. A také vezměte jed na to, že je nejvyšší čas na výměnu tlumiče, když je celý od oleje. Tady už se jede vysoká hra, kterou si nepřejete. Okamžitá výměna vás zachrání od nepříjemného scénáře.

Tlumiče jsou pro správné fungování auta nezbytné. Měnit by se měly zhruba stejně často, jako pneumatiky. Pokud výměnu zanedbáte, můžete na autě pozorovat nechtěné jevy, které výrazně snižují bezpečnost provozu. Tlumiče pak nejsou schopny udržet pneumatiku na svém místě, což může být velmi nebezpečné.