Jednou z nejvýhodnější investic je zlato

Nic proti spořícímu účtu v bance, nicméně pokud si chcete přijít na další peníze využitím těch stávajících, je daleko efektivnější finance do něčeho kloudného investovat. Nemusí se rovnou jednat o nákup akcií. Hlavně pro začátečníky je lepší zvolit něco jistějšího, kupříkladu zlato.

Zlato se používá na mnoha místech

Většina lidí vidí zlato pouze jako hezký kov, který je vhodný maximálně tak pro výrobu šperků. Využití zlata je však daleko flexibilnější.

Jedná se také o skvělý vodič, takže se v hojné míře využívá i v elektroprůmyslu. Když rozeberete svůj mobil, případně jinou elektroniku, s největší pravděpodobností můžete na plošných spojích identifikovat právě zlato. Není ho samozřejmě dost, aby mělo nějaký smysl snažit se ho z elektroniky dostat. Je ho tam jen stopové množství.

I tak je zlato velmi populární a stále žádaný materiál. Když k tomu připočtete fakt, že je ho na světě jen velmi omezené množství, vyjde vám, že se jedná investičně o jednu z nejstabilnějších komodit, do kterých můžete své peníze vložit. Ani stříbro, ani další drahé kovy nejsou tak stabilní.

Nakupujte v klidných dobách, prodávejte v krizi

Aby se vám jako drobným investorům zlato vyplatilo, musíte ho nakoupit ve chvíli, kdy je světová ekonomika celkem klidná a nic zajímavého se neděje ani na burze. Absence různých výkyvů snižuje u zlata hodnotu, což je ta nejlepší příležitost pro nákup.

Prodej byste pak měli zvažovat v situaci zcela opačné. To znamená během velkých krizí a finančních turbulencí. Je pravda, že nemusíte čekat až na další světovou krizi, co dříve či později přijde, ale můžete k prodeji využít i různá přechodná okénka, která mohou být vytvořena třeba krachem těžařské firmy, případně spekulacemi na burze.

Nakupujte za peníze, které máte navíc. I když je zlato z investičního hlediska relativní jistotou, na jeho zhodnocení můžete čekat dlouho. Do té doby investované peníze můžete potřebovat, což samozřejmě není zrovna nejvýhodnější pozice. Raději nakupte málo a smiřte se s nižšími výnosy než si dělat takové problémy.

Slitky jsou dobré, mince ještě lepší

Pokud máte v plánu udělat pořádný nákup, rozhodně se vám vyplatí investovat do slitků v podobě všeobecně známých cihliček. Jejich výhoda tkví v tom, že jich nemusíte kupovat příliš mnoho. Často stačí vlastnit jednu, maximálně dvě.

Cihličky se totiž prodávají v mnoha velikostních a hmotnostních typech. Odlišují se mezi sebou i svou ryzostí. Tudíž rozdíl mezi dvěma stejně velkými slitky může činit klidně i jeden milion korun.

V případě, že vaše investice má být spíše menšího rázu, bude lepší nakoupit investiční mince. Když už pro nic jiného, tak alespoň kvůli jejich skladnosti. Mince obvykle nemají takovou nominální hodnotu jako cihly, mohou se však těšit stále větší přízní nejen investorů, ale i lidí, kteří o investicích do zlata jaktěživ neslyšeli.

Tento druh minci totiž může klidně fungovat jako i jako dárek k výročí svatby, narozeninám či svátku. Jsou obvykle velice povedené a některé typy mají dokonce vyrytá i různá jmenování, případně jsou na nich vyobrazeny osobnosti české historie typu Karel IV. Jedná se tedy o ideální prezent třeba pro vášnivé sběratele.

Kam zlato schovat?

Stále existují lidé, co zlato a obecně drahé předměty schovávají někde na půdě, případně je mají zakopané na dvorku. Nic proti tomu, ale minimálně na půdě je může najít někdo z rodinných příslušníků, třeba hrající si dítě, a zlato prostě přesunout na neznámé místo.

Mnohem větší jistotou je koupit si trezor a mít klid. Nemusí se jednat o nic extra, zvláště, když nevlastníte zlata moc. Dobrý sejf se dá sehnat i z druhé ruky. Takový na rozdíl od nového může stát klidně i polovinu ceny.