Kdy je půjčka výhodná a kdy se bez ní raději obejít? Odpovězte si na tři zásadní otázky

Mít půjčku není v dnešní době žádná ostuda. Zkušenost s ní má totiž skoro polovina Čechů. A řada dalších půjčku kvůli stávající koronakrizi zvažuje. Bohužel řadě z nich přerostl neuvážený úvěr přes hlavu a oni se dostali do začarovaného kruhu dluhů, z něhož není snadné uniknout. Proto je dobré si před samotným rozhodnutím odpovědět na několik otázek, které mohou napovědět, zda pro nás bude půjčka výhodná nebo nikoli. Svou zkušenost s půjčkou připojuje jedna z našich čtenářek, které říkejme pro potřeby tohoto článku třeba Marta.

Chtěla jsem vzít vnoučata na dovolenou

Marta celý svůj život pracovala jako zdravotní sestřička. Když nastoupila na zasloužený důchod, chtěla se věnovat svým dvěma vnoučatům – osmiletému Patrikovi a Elence. Jejich rodiče – syn Martin a snacha Jana pracovali v pohostinství, kvůli koronakrizi ale zůstali ze dne na den bez práce. Proto se rozhodla ulehčit jim a vzít vnoučátka alespoň na pár dnů k moři. Její důchod ale nebyl na přílišné vyskakování, začala proto přemýšlet o půjčce.

„Zpětně vím, že brát si půjčku na dovolenou nebo třeba dárky je hloupost. Ve chvíli, kdy jsem ale smlouvu o půjčce podepisovala, mi v hlavě běžely rozzářené oči vnoučat i myšlenky na to, že za rok mi třeba můj zdravotní stav už zahraniční dovolenou nedopřeje. Dovolenou jsme si společně užili a já měla radost, že vše dopadlo dle našich představ. Problémy na sebe ale nenechaly dlouho čekat.

Půjčku jsem se snažila poctivě splácet, bohužel můj důchod se ukázal být nedostatečný. Několik měsíců jsem problém „lepila“ úsporami z dřívějška a nakonec jsem byla nucena požádat o pomoc syna. Když zjistil, že jsem si půjčku vzala kvůli zmíněné dovolené, rozčílilo ho to. Bez mrknutí oka ale zbytek závazku doplatil. Zároveň mi dal kázání, abych se už podobně neuváženým půjčkám vyhnula,“ uzavírá svůj příběh s dobrým koncem Marta. Jakou chybu udělala? Neodpověděla si na zcela zásadní otázky.

Neohrozí půjčka váš rozpočet?

Každou půjčku je potřeba dříve nebo později vrátit a to včetně úroků. Pokud žijete – lidově řečeno – z ruky do pusy, půjčka nebude vhodnou možností, jak se s touhle situací vypořádat. Na splátky půjčky zkrátka musíte mít. Pokud tak víte, že by splátky ohrozily váš domácí/rodinný rozpočet nebo jste se díky nim dostali s finančními prostředky „na dřeň,“ raději tuhle možnost ještě dvakrát zvažte a hledejte jinou alternativu.

Opravdu se bez půjčky neobejdete?

Půjčovat si na dovolenou nebo vánoční dárky je krajně neprozřetelné a nezodpovědné. Odborníci i ekonomové se shodují na tom, že byste si měli půjčovat pouze na takové věci, z nichž máte dlouhodobý užitek. Příkladem budiž třeba vysněné bydlení, studium nebo třeba vybavení domácnosti. Proto objektivně zhodnoťte, jestli se bez půjčky opravdu neobejdete.

Víte, jakou půjčku vlastně chcete?

Na tuhle otázku asi odpovíte tak, že toužíte po té nejlevnější. Bohužel problematika je v tomhle maličko komplikovanější. Nabídka půjček na našem trhu je nesmírně bohatá a ta, která může být pro jednoho poslední záchranou, ta může jiného dostat do nepříjemných potíží. V první řadě tak zkuste štěstí u banky nebo si vezměte klasickou půjčku od solidní nebankovní společnosti. Pokud v bance neuspějete, pak se budete muset dívat na půjčky pro rizikové klienty (například půjčky bez registru nebo dokládání příjmu potvrzením od zaměstnavatele).