Kolaborativní roboti najdou využití v provozech všeho druhu

V posledních několika letech využití robotizace ve výrobě stoupá, a to v provozech všeho druhu. Je zřejmé, že tento nárůst bude pokračovat i v následujících letech. Ať už z důvodu nedostatečné pracovní síly, zvyšujícím se mzdovým nárokům, zvýšení konkurenceschopnosti firem na trhu práce či výhodám, jež robotizace práce nabízí. Bezesporu totiž automatizace výroby zvyšuje efektivitu a produktivitu výroby a zajišťuje nižší chybovost a zmetkovitost výrobků.

Kdy a kde má robotizace smysl?

Je třeba si však uvědomit, že přestože nachází robotizace široké uplatnění, tak v některých oborech by její využití nemělo smysl. Nejčastější uplatnění najde robotická automatizace zejména v provozech, pro něž jsou typické monotónně opakující se činnosti, a důraz je kladen na rychlost výroby. Také se uplatní při všech jednoduchých úkolech a manipulaci s předměty, kde je vyžadována přesnost a rychlost. Využití také najdou v rámci práce v rizikovém prostředí, ať jde o manipulaci s chemickými látkami, ostrými předměty či jakkoli nebezpečnými předměty a látkami pro člověka. Naopak málo vhodné je využití kolaborativních robotů pro různorodé činnosti, jež se neustále mění.

Nejčastěji uplatňované aplikace kobotů

Kolaborativní roboti nachází uplatnění v širokém spektru oborů napříč celým průmyslovým odvětvím. Nejčastěji uplatňovanými obory jsou provozy zaměřené na velkosériovou výrobu, kde jsou typickým příkladem provozy zaměřené na automobilový průmysl.

Uplatnění také nachází v oblastech automatické obsluhy strojů, postarají se o obsluhu CNC strojů, soustruhů, lisů, obráběcích center a dalších strojů.

Postarají se také o automatizaci optické kontroly kvality (rozměrů, povrchu i barev). Díky své všestrannosti je možné je zapojit do téměř jakéhokoli provozu. Kolaborativní robot je neúnavný pracant, který maká 24/7.

Práce společně s lidmi

Podstatou robotizace výroby pomocí kolaborativních robotů je společná práce s lidmi v jednom provozu bez potřeby jakéhokoliv oplocení či jejich oddělení. Průmysloví roboti jsou nastaveny tak, aby při případném střetnutí či ohrožení člověka došlo k jejich automatickému zastavení. Samozřejmě to nelze paušalizovat na všechny typy výroby, jelikož pokud je úkolem robota manipulace s ostrými či horkými předměty, pak je třeba, aby bylo jakémukoliv střetnutí s člověkem úplně zabráněno.

Více informací o aplikaci kobotů do výroby můžete zjistit na webových stránkách společnosti Kinalisoft, s. r. o.