Máte peníze navíc? 5 tipů, jak s nimi naložit

Inflace vás připravuje o úspory a vy řešíte, jak je co nejlépe ochránit? Covidová krize, válka a následná energetická krize inflaci žene rychlým tempem nahoru. Je proto jasné, že peníze schované ‚‚pod polštářem” se nevyplatí.

Investování jako ochrana před znehodnocením peněz je nejlepší možná cesta, kterou se můžete dát. Připravili jsme pro vás několik tipů, kam peníze v boji proti inflaci investovat, a navíc získat příjemný bonus v podobě výnosu.

Investice do zlata

Zlato, to je sázka na jistotu. Tato komodita je skvělou investicí v době nejistot, protože dle historických čísel nikdy neztratila svou hodnotu. Nečekejte ovšem zázraky v podobě vysokých výnosů.

Zlato je ideální na uchování hodnoty v době krize a jeho velkou výhodou je vysoká likvidita. Drahé kovy by měly ve vašem portfoliu tvořit okolo 5 %, maximálně 10 %. Investiční zlato můžete koupit v podobě mincí, slitků nebo přes burzu, a to již od pár korun.

Pro to, abyste na své investici vydělali, doporučujeme jiné typy investic.

Investiční stříbro

Investiční stříbro je vedle zlata lehce opomíjeno. Není tak stabilní jako zlato, rozhodně ho však nezatracujte. Nákup stříbra berte jako investici na desetiletí. Promyslete tedy, zda je to právě to, co od investice očekáváte a zda peníze za pár let nebudete potřebovat.

Stejně jako zlato můžete stříbro nakoupit ve formě mincí, slitků a na burze.  

Navíc jako fyzická osoba při nákupu či prodeji stříbra a zlata nemusíte z této transakce odvádět daň.

Investice do investičních fondů

Investiční fondy jsou (nejen) skvělou variantou v případě, že s investicemi začínáte. Tyto společnosti emitují podílové listy, které si investoři mohou nakoupit. Podílové listy jim následně umožní podílet se na zisku z jejich aktivit.

S investičními fondy se nejčastěji setkáte ve formě podílových fondů. Existuje jich celá řada, a to s různým zaměřením – nemovitostní, akciové nebo dluhopisové…
Jejich velkou výhodou je nízký vstupní kapitál, investovat tak můžete odr set měsíčně. Očekávat však můžete poplatky za správu fondu.

Investice do akcií

Pokud jste ochotni za vidinu příjemně vysokých zisků nést vyšší míru rizika, investice do akcií jsou to pravé pro vás. Tak jako u většiny druhů investic, jedná se o běh na dlouhou trať, konkrétně na několik let. Nečekejte proto zázraky ihned. Výhodou je vysoká perspektiva a vysoká likvidita, nevýhodou právě vyšší riziko.

Pro investory začátečníky doporučujeme vyzkoušet indexové fondy. Jde o nenáročný způsob, jak investovat do akcií bez nutnosti předchozích zkušeností či hlubokých znalostí oboru.

Příkladem může být index S&P 500 – “balíček”indexů 500 největších amerických společností. Díky tomu, že jich je tak velké množství, riziko se rozloží a minimalizuje.

Výhodou jsou velmi nízké poplatky, vysoká likvidita a považují se za bezpečný nástroj pro investování.

Investice do nemovitosti

Investice do nemovitosti nemusí být v dnešní době tabu. Ceny hypoték rostou, poptávka po nájemním bydlení taky a s tím vším i nájemní ceny. Návratnost investice nebude zahrnovat jen nájem samotný, ale i zmíněné rostoucí ceny nemovitostí. Je pravděpodobné, že tento trend nepoleví dalších 6 až 10 let, kdy se očekává, že ceny budou nadále růst.

Pokud se chystáte koupit investiční byt za účelem pronájmu, můžete využít tzv. investiční hypotéku. Banky v tomto případě mohou přihlédnout k výši odhadu budoucího příjmu plynoucího z nájmu, díky kterému můžete dosáhnout na lepší podmínky hypotéky.

Zdroj obrázku: Number1411 / Shutterstock.com