Osvědčené strategie sebeřízení při studiu VŠ
Existuje mnoho způsobů, jak spravovat své chování – od nastavení denních připomenutí v telefonu a organizace času až po vytvoření systému odměn. Podívejte se, jak se stát lepším a efektivnějším studentem.
1. Strategie řízení
Toto je chování, které používáte předtím, než se skutečně pustíme do problematických návyků. například mezi ně patří spuštění řetězce chování. Víte, jak někdy začnete dělat jednu věc a pak to automaticky vede k řadě dalších, které spolu nějak souvisí? Kontrolujete například svůj e-mail, posíláte úkoly a najednou se ocitnete na Instagramu? No, behaviorální řetězce mohou být použity jako síla k dobru. Můžete se naučit sedět ve vámi určeném studijním prostoru, přečíst si poznámky a začít zapamatováním. Vytvořte si návyk a vynucujte si jej několik dní a zjistíte, že se brzy stane automatickou tendencí.
Uspořádání prostředí je také dobrá pomůcka. Měli byste své prostředí uspořádat způsobem, který bude motivovat k žádoucímu chování. Pokud se obklopíte knihami a psacími potřebami, je pravděpodobnější, že začnete pracovat, než když budete sedět na gauči s notebookem,telefona iPadem kolem (spolu s lupínky, sušenkami a tunami sody).
Na rozdíl od předchozích kroků jsou strategie následků ty, které praktikujete, pokud se (ne)zapojíte do požadovaného chování. Použijte systém odměn, když uděláte něco dobrého,, abyste zabránili tomu, aby se špatné návyky dostaly do spirály nevratnosti.
Existují způsoby, jak snadno začlenit své strategie sebeřízení do svého každodenního života. Patří mezi ně sebeučení (mluvení o sobě prostřednictvím chování), návyk opakováním ( dělat něco co nejvíckrát, aby se to automatizovalo) nebo obrácení zvyku, kdy začnete nový návyk, který by byl v rozporu s tím špatným. Pokud například pravděpodobně začnete procházet sociální sítě během vaší studijní přestávky, můžete místo toho jít na rychlou procházku.
Své strategie samosprávy můžete nastavit jako individuální úsilí nebo získat kamarády aby vás udrželi na správné cestě. Abyste se ujistili, že děláte pokroky, měli byste začít s vlastním sledování . To lze provést jakýmkoliv „měřitelným“ způsobem – například jakou známku jste získali, kolik nových slov si pamatujete a kolik otázek dokážete zodpovědět ve zvoleném čase. Kontroly sebemonitorování můžete provádět tak často nebo tak zřídka, jak chcete, ale doporučuji se sami kontrolovat jednou týdně.
Tip: Naučit se sebeřízení je proces na delší dobu, takže pokud máte například před závěrečnu prací a nestíháte, budete potřebovat radikální řešení. Tím je vypracování podkladů bakalářské práce, nebo vypracování seminární práce na zakázku. Rychle, anonymně a spolehlivě.