Suchá maziva: Ideální řešení, u kterého se nezašpiníte
Klasická olejová maziva vynikají specifickou vůní a mazlavostí. Jakmile na ně sáhnete, zašpiníte se. Suchá maziva jsou pravý opak. Kde se používají?
Suché mazání je skvělý způsob, jak ošetřit celou řadu materiálů. U kovových výrobků nabízí suché mazání alternativu ke klasickému povlakování. Produktu ale přidá takové vlastnosti, které by si vyžádalo náročnou povrchovou úpravu.
Vlastnosti suchých maziv
Suché mazivo se používá hned z několika důvodů. V první řadě jde o kvalitní náhradu klasických maziv. Dokáže snížit tření mezi dvěma povrchy, aniž by k tomu bylo potřeba klasické olejové médium. Díky tomu se při aplikaci ani při následném použití předmětu neumažete.
K tomuto účelu se používá zpravidla grafit a disulfid molybdeničitý. Oba tyto materiály mají dostatečně dobré vlastnosti, aby umožnily suché mazání při vyšších teplotách než u kapalných maziv. Udává se, že mohou odolávat i teplotám až do 350 stupňů Celsia v oxidujících prostředích. V klasických prostředí pak dokážou odolat žáru o teplotě 1100 stupňů Celsia.
Pro nadpozemské potřeby
Nejčastěji používaným materiálem pro suchá maziva je grafit. Maziva vyrobená z tohoto materiálu pak mají široké využití. Můžete se s nimi setkat v potravinářství, na kolejových spojích, v klavírech, převodovkách či některých zámcích. Právě v zámcích by tekuté mazivo způsobovalo problémy. Grafit je proto ideální volbou.
Pro tradiční, dalo by se říct až pozemské, potřeby se používá právě výše zmiňovaný grafit. Suché mazání se ale vyrábí i z dalších materiálů. Jedná se o speciální chemické sloučeniny, které najdou využití pouze pro specifické účely, zejména pro vesmírná vozidla či mechanické klouby.
Suché mazivo se tedy dá použít i tam, kde tradiční olejové mazivo selhává. Přináší s sebou i řadu výhod, které si oblíbí všichni majitelé takto ošetřených výrobků.