Je libo med? Lesní nebo včelí?
Med, sladká a lepkavá pochoutka mnohými milována a mnohými nenáviděna. Věděli jste ovšem, že existují dva druhy medu? Jedná se o med květový (včelí) a med lesní. Jaký je mezi nimi rozdíl, čím je způsobena tmavost medu lesního a mnoho dalšího se dočtete v našem článku.
Květový neboli včelí med
Květový med vzniká zpracováním nektaru daných rostlin včelou z úlu. Právě od toho je odvozen i jeho další známější název včelí či nektarový med. Jeho výroba není složitá. Většinu práce totiž obstarají včely v úlu. Nektar, který včely sbírají, může cíleně pocházet také z rostlin pouze jednoho druhu, kdy má výsledný med charakteristikou chuť i aroma. Poté je označován dle druhu rostlin, ze kterých sběr probíhal.
Vlastnosti včelího medu
Včelí med má zlatavou barvu a mnohem sladší chuť než lesní med. Obsahuje také více jednoduchých cukrů a díky tomu okamžitě dodává chybějící energii našemu tělu. Dále neobsahuje skoro žádný tuk. Místo toho je poměrně bohatý na draslík, hořčík, vápník, železo nebo mangan.
Lesní neboli medovicový med
Dalším druhem medu je med lesní, který je produkovaný včelami z medovice vylučované mšicemi, červci nebo merami. Lesní med vzniká tak, že stejnokřídlí nabodávají rostlinná pletiva, kterými proudí míza bohatá především na cukry i další živiny. Mšice ovšem potřebují hlavně bílkoviny a tak mízu filtrují a zbylou sladkou šťávu jednoduše vylučují ve formě medovice. Takto získávaný nektar je většinou jednodruhový.
Vlastnosti lesního medu
Tmavost lesního medu závisí na barvivech obsažených v míze lesních dřevin. A jaké jsou jeho vlastnosti? Med hnědé barvy je silně aromatický. Obecně medovicový med obsahuje hlavně polysacharidy a mnoho minerálních látek (více než med květový), jako jsou například sodík, železo, mangan či draslík.
A co říci závěrem? Věděli jste, že než se načal používat cukr, byl med hlavním sladidlem ve všech kuchyních? Používal se do kaší, chleba, nápojů, masitých jídel!