Bude v České republice řidičák na zkoušku?

V některých zemích jsou takzvané řidičáky na zkoušku běžnou praxí již mnoho let. Mladí řidiči mají ve světě různá omezení, protože právě oni tvoří nejrizikovější skupinu účastníků silničního provozu. V České republice je tomu jinak a novopečení držitelé řidičských průkazů mají naprosto stejnou pozici jako mnohem zkušenější řidiči. Nyní však svitla naděje, že by v rámci nového bodového systému mohla být uvedena v platnost i zkušební lhůta.

Autoškola sice řidičům poskytuje pevné základy, ale cenné zkušenosti získávají až v ostrém provozu v průběhu několika prvních let. Mladí lidé obecně hodně riskují a nejinak je tomu i za volantem.

O řidičských průkazech na zkoušku se začalo hovořit v souvislosti s programovým prohlášením případné vlády ANO a ČSSD. Poslanci tak reagují na některé tragické události, ke kterým došlo v minulých letech. Jednou z nich byl i rozsudek Městského soudu v Praze, který poslal do vězení mladého řidiče Jiřího Hormandla. Ten krátce po obdržení řidičského průkazu způsobil nehodu a připravil o život dva lidi. Kdyby měl řidičák na zkoušku, třeba by si nebezpečné předjíždění rozmyslel a k nehodě by nedošlo.

Bude v České republice řidičák na zkoušku?

Poslanec za ČSSD Jan Birke uvedl, že zavedení řidičáku na zkoušku je součástí programového prohlášení vlády a zcela jistě se ho budou snažit prosadit. Názor s ním sdílí i vicepremiér Richard Brabec, podle kterého za mnoho nehod mohou právě nezkušení a mladí řidiči s rychlým vozem.

Řidičák na zkoušku se setkává s vesměs pozitivními reakcemi také u řidičů. Někteří sice tvrdí, že by všichni držitelé řidičských průkazů měli mít stejné podmínky bez ohledu na zkušenosti, jiní jsou však toho názoru, že jde o dobrý nápad.

Koncept obhajuje také renomovaná autoškola Praha KING. Dotázaný lektor uvedl, že například v Rakousku řidičák na zkoušku v podstatě ze dne na den výrazně snížil nehodovost a není důvod se takovému opatření bránit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup