Jaké typy zouvaček jsou aktuálně dostupné?

Žádný pneuservis už by se dnes neobešel bez zouvaček. Jaké typy jsou ale v dnešné době dostupné? Na to se podíváme v tomto článku.Zouvačky patří mezi základní pneuservisní stroje. V dnešní době se bez nich jen těžko pneuservisy obejdou. V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili shrnutí, které vás seznámí s tím, jaké týpy zouvaček jsou vlastně dostupné.

Poloautomatické zouvačky

Pneuservisní nářadí v podobě poloautomatických zouvaček se vyznačuje především pevným ramenem. To je manuálně výkyvné do boku. Nabízí ovšem nastavení montážní hlavu k disku, kterého je možné dosáhnout i manuálně s pomocí vhodného nářadí. Jakmile servisák najde vhodnou polohu, ve které je zouvačka schopná pracovat s daným kolem, upevní ji aretační pákou. Tyto zouvačky se vyznačují především tím, že jsou téměř výhradně vybaveny jednorychlostním otáčením upínacího stolu. Kromě toho ale dokážou přezout pneumatiky menších rozměrů než automatické zouvačky.

Automatické zouvačky

Jde v podstatě o vylepšení poloautomatických zouvaček. Automatické zouvačky jsou vybaveny dvourychlostním upínacím stolem s větším rozsahem, montážním sloupem i pneumaticky fixovanou hlavou. Díky těmto vlastnostem je právě na takovém stroji výrazně rychlejší a pohodlnější. Pro ovládání si vystačíte prakticky pouze s pedálem, který po zmáčknutí automaticky přiklopí montážní sloup. Následně také přitáhne hlavu k okraji disku a po stisku tlačítka začne zouvat.

Zouvačky s helperem

Zouvačky s helperem nabízí podobné funkce jako výše zmiňovaná zouvačka, jen s několika drobnými rozdíly. Tím největším rozdílem je především helper, který při montáži drží patku pneumatiky stlačenou pod okrajem disku na třech místech. Díky helperu je montáž šetrná k pneumatice a nehrozí její poškození – především vlivem poškrábání.

Dalším stupněm jsou pak superautomatické zouvačky, u nichž není potřeba používat montážní páku. Systém je pak vybaven speciální montážní hlavou s automatickým palcem, který se postará téměř o veškerou práci sám. Vám tak ušetří spoustu času a úsilí.