Vybíráme kvalitní stůl z masivu

Vybíráme kvalitní stůl z masivu

Kvalitní masivní dřevěný stůl, to je investice na celý život. K výběru a koupi nového stolu se proto váže určitá odpovědnost – musíte vybrat dobře tak, abyste byli dlouhodobě spokojení. Jaké by tedy stůl měl mít rozměry?

A jaké jsou výhody masivních jídelních stolů? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Rozměry jídelního stolu

Jak velký stůl potřebujete? To zjistíte jednoduše podle toho, kolik vás za ním bude najednou sedět.

Minimální prostor pro stolování jedné osoby by měl mít rozměry 55 x 40 cm, ideálně však 65 x 55 cm. Zohledněte také to, kolik máte na váš nový dřevěný jídelní stůl místa, a poté vynásobte rozměr potřebný pro jednoho stolujícího jejich počtem. Lehce si tak vypočítáte rozměry, které by váš jídelní stůl měl mít. Nezapomeňte rozměr dělit 2, protože stůl má 2 strany.

Vybíráme kvalitní stůl z masivu

Pokud si jako příklad vezmeme běžnou rodinu se 4 členy, pak si potřebujeme pořídit jídelní stůl o minimálních rozměrech 120 x 80 cm. Dodržet minimální šířku 80 cm je zcela nutné, pokud budou stolovat 2 osoby naproti sobě.

Výška jídelního stolu

Doporučovaná výška jídelního stolu, která je ideální pro stolování, se pohybuje v rozmezí 72-78 cm.

Prostor kolem stolu

Při výběru nového stolu musíte vždy zohlednit také prostor, který po jeho umístění kolem něho zůstane. Nekupujte předimenzované stoly, které do tohoto prostoru nezapadnou. Jejich používání by nemuselo být pohodlné.

Dbejte proto na to, aby kolem stolu vždy zůstalo ze všech stran (z čela, kde bude stůl přiražený u zdi, nemusí) alespoň 70-75 cm volného prostoru. To zajistí, že stolujícím se při odšoupnutí židle bude vstávat pohodlně.

Pokud tento prostor prostě nemáte, ale přesto potřebujete rozměrný stůl pro všechny členy vaší rodiny, lze to částečně vyřešit nahrazením židlí lavicemi. Lavice potřebuje k pohodlnému vstávání sedících od stolu pouze 15 cm prostoru.

Výhody jídelních stolů z masivu

Proč si pořídit právě dubový jídelní stůl z masivu? Proč ne jiný materiál?

Odpověď je jasná a zřetelná – kvalita, odolnost a životnost. Masivní nábytek bývá investicí na celý život. Vyžaduje sice vyšší vstupní investici než méně kvalitní produkty, ale kupovat ho budete pravděpodobně jednou za život. V dlouhodobém horizontu let tak nakonec ještě ušetříte.

Vybíráme kvalitní stůl z masivu

A pokud by se vám i přes tyto skutečnosti povedlo desku vašeho masivního stolu nějak poškodit, není to důvod k zoufání. Další výhodou masivních stolů je fakt, že je lze bez problémů opravit nebo renovovat broušením. Takovou možnost u stolů z dýhy či dřevotřísky nemáte – v případě poškození stolu musíte většinou koupit stůl nový.

Poslední velkou výhodou masivu je také fakt, že i přes jeho ohromnou životnost nevyžaduje takřka žádnou péči. Stůl z masivu postačí při normálním úklidu otřít od prachu a jednou nebo dvakrát do roka ho navoskovat voskem na dřevo. Za tuto minimální péči se vám odvděčí léty používání. Velký výběr najdete na stránkách českého výrobce – Majstrstych.cz.