Česko může díky Izraeli udržet marži doma
Spolupráce s Izraelem se rozvíjí velmi slibně. Export do této země loni vzrostl o 58 % a nejspíš poroste i letos. Pokud bude vše pokračovat slibnou cestou, jednoho dne bychom společně mohli pronikat na třetí trhy.
Aspoň tak to vidí Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory (ČISOK). Podle něj bychom do budoucna mohli pronikat do států Afriky, jihovýchodní Asie a dalších zemí, kde už jsme my nebo Izrael přítomní. My bychom tím mohli uchovat zisk doma a zbavit se nálepky protikomunistického státu ve stínu Německa. Izrael by zase ukázal, že není jen malou zemí s válečnou ekonomikou.
Naše ekonomiky jsou úzce provázané
Už nyní spolu velmi spolupracujeme, což jen potvrzují čísla o exportu. Firma Meopta Přerov dělá čtvrtinu obratu v Izraeli, má tam svůj vývoj a postupně se rozšiřuje na další trhy. Naopak izraelská společnost Teva zase hodně působí u nás, je 14. největším plátcem DPH v ČR.
Na některých projektech dokonce spolupracujeme. Pardubická Retia se podílí na vývoji systému Iron Dome, který si Izrael z důvodu bezpečnosti a vojenských tajemství dobře střeží. Díky tomu mohla ČR za miliardy odkoupit radarový systém, který je součástí tohoto rozsáhlého průlomového projektu.
Do Izraele by se obchodník měl vydat s konkrétními čísly
JUDr. Pavel Smutný také vysvětluje, že kdo chce být úspěšný v Izraeli, musí přijít s jasným vysvětlením co, jak, kdy a za kolik. Izraelci si nepotrpí na kravaty a dárečky, chtějí znát fakta. Mnozí Češi se mylně domnívají, že na izraelský trh nemohou, když už mají jiné obchodní zájmy v Arabském světě, ale tohle v běžném obchodu vůbec nehraje roli.
Pavel Smutný je prezidentem ČISOK už od roku 2009. Vlastní advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný a je také prezidentem nadace Bohemian Heritage Fund, pod jejíž záštitou se stará o kulturní rozvoj ČR. Loni dokonce obdržel Cenu ministerstva kultury za přínos k rozvoji české kultury.