Temná turistika je stále populárnější!

O tom, že klasické cestování přestává bavit stále více a více lidí, není pochyb. Možná i právě z toho důvodu vznikla poměrně nedávno temná turistika neboli dark tourism. O co se jedná a kam všude vás zavede? To si představíme v našem dnešním článku.

Existuje mnoho lidí, kteří si rádi připomenou temné okamžiky nejenom naší historie. Není se čemu divit, v těchto místech na vás dýchne nezapomenutelná atmosféra a mnozí se zamyslí nad svým vlastním životem. Na klasickém zámku toto nenajdete. Možná i to byl jeden z důvodů, proč vznikla temná turistika neboli v angličtině dark tourism.

O co se jedná?

Temná turistika je považována za druh turistiky, která se zaměřuje na temná místa, čili místa spojená se smrtí nebo utrpením. Název vznikl poměrně nedávno, a to v roce 1996, a až o několik let později se dostal k nám. Postarali se o něj dva britští vědci z univerzity ve Skotsku, kteří se zabývali nejenom cestovním ruchem.

Temná turistika je stále populárnější!
Jedním z míst temné turistiky jsou Pompeje.

Jaká místa se navštěvují v cizině?

V rámci temné turistiky mezi nejoblíbenější místa patří nejenom různé hrady a bojiště, ale také místa katastrof. Jedná se například o Pompeje, Ground Zero v New Yorku, zpřístupněný Alcatraz nebo popraviště či místa pogromů a genocid. Na seznamu vysoko stojí také koncentrační tábory apod. Mezi nejznámější cíle patří polský Auschwitz-Birkenau, bývalá jaderná elektrárna v Černobylu na Ukrajině nebo vražedná pole v Kambodži.

Kam se podívat v České republice?

Pokud chcete navštívit pár temných míst i v České republice, napište si koncentrační tábor Terezín, Slavkovské bojiště, vyhlazené obce Lidice a Ležáky nebo kostel sv. Cyrila a Metoděje, kde zemřeli známí parašutisté. Míst samozřejmě naleznete mnohem více a některé cestovní kanceláře zprostředkovávají přesně na míru výlety či zájezdy za temnou turistikou.

Temná turistika je stále populárnější!
Mezi nejznámější cíle patří polský Auschwitz-Birkenau.

Ať už se vydáte kamkoli, mějte na paměti, že na všech místech temné turistiky byste se měli chovat tiše a s úctou, připomenout si hrůzné okamžiky a alespoň na chvíli pomyslet na všechny, kteří zde přišli o život nebo o své blízké.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup