Temná turistika je stále populárnější!
O tom, že klasické cestování přestává bavit stále více a více lidí, není pochyb. Možná i právě z toho důvodu vznikla poměrně nedávno temná turistika neboli dark tourism. O co se jedná a kam všude vás zavede? To si představíme v našem dnešním článku.
Existuje mnoho lidí, kteří si rádi připomenou temné okamžiky nejenom naší historie. Není se čemu divit, v těchto místech na vás dýchne nezapomenutelná atmosféra a mnozí se zamyslí nad svým vlastním životem. Na klasickém zámku toto nenajdete. Možná i to byl jeden z důvodů, proč vznikla temná turistika neboli v angličtině dark tourism.
O co se jedná?
Temná turistika je považována za druh turistiky, která se zaměřuje na temná místa, čili místa spojená se smrtí nebo utrpením. Název vznikl poměrně nedávno, a to v roce 1996, a až o několik let později se dostal k nám. Postarali se o něj dva britští vědci z univerzity ve Skotsku, kteří se zabývali nejenom cestovním ruchem.
V rámci temné turistiky mezi nejoblíbenější místa patří nejenom různé hrady a bojiště, ale také místa katastrof. Jedná se například o Pompeje, Ground Zero v New Yorku, zpřístupněný Alcatraz nebo popraviště či místa pogromů a genocid. Na seznamu vysoko stojí také koncentrační tábory apod. Mezi nejznámější cíle patří polský Auschwitz-Birkenau, bývalá jaderná elektrárna v Černobylu na Ukrajině nebo vražedná pole v Kambodži.
Kam se podívat v České republice?
Pokud chcete navštívit pár temných míst i v České republice, napište si koncentrační tábor Terezín, Slavkovské bojiště, vyhlazené obce Lidice a Ležáky nebo kostel sv. Cyrila a Metoděje, kde zemřeli známí parašutisté. Míst samozřejmě naleznete mnohem více a některé cestovní kanceláře zprostředkovávají přesně na míru výlety či zájezdy za temnou turistikou.
Ať už se vydáte kamkoli, mějte na paměti, že na všech místech temné turistiky byste se měli chovat tiše a s úctou, připomenout si hrůzné okamžiky a alespoň na chvíli pomyslet na všechny, kteří zde přišli o život nebo o své blízké.