Harry Potter a prokleté dítě: fenomén pokračuje?

Nejnovější díl slavné ságy se odehrává sedmnáct let po smrti Voldemorta. Je přesto stále proti komu bojovat?

Tento rok je pro fanoušky J. K. Rowlingové a Harryho Pottera po dlouhém čekání konečně zadostiučiňujícím. Třicátého prvního srpna (na narozeniny J. K. Rowlingové i Pottera) se v londýnském West Endu konala premiéra hry Harry Potter a prokleté dítě. Ve stejný den ke hře vyšel scénář. Začátkem září Pottermore vydal tři e-knihy, které přináší jakýsi tematický výběr a pár dosud nepublikovaných novinek z kouzelnického světa. Konečně se již brzy dočkáme premiéry filmu Fantastická zvířata a kde je najít a jeho scénáře.

Harry Potter a prokleté dítě: fenomén pokračuje?

Rok Rowlingové

Pojďme si ale rozebrat onu ve všech pádech skloňovanou divadelní hru a její psanou verzi. Srovnávat s předchozími díly se samozřejmě vůbec nedá.  Za prvé Rowlingová poskytla ke hře jen námět, napsali ji scénáristé Jack Thorne a John Tiffany. Za druhé na rozdíl od předchozích románů se jedná o scénář, což má svoje výhody, ale potterovští fanoušci na tento způsob nejsou zvyklí. Kdo navíc nesáhne po originále, přečte si český překlad od Petra Eliáše, jenž se snažil převzít skvělou práci bratrů Medkových s co největší důstojností. Bohužel však nedosáhl jejich kvalit.

Dítě a jiné prokleté záležitosti

Na druhou stranu staří přátelé se nám vrací! Po epilogu sedmého dílu si všichni z nás říkali: „Aha. A co s nimi bude dál?“ Prokleté dítě přináší odpověď. Navíc se znovu setkáme s těmi, o kterých jsme si mysleli, že nadobro odešli. Hlavní místo generace našich známých hrdinů však zaujímá generace jejich dětí. Všichni dohromady se musí potýkat s neporozuměním, láskou, starými křivdami a staro-novým nepřítelem. Otázku, jestli to zvládnou, snad nemusím pokládat.

Harry Potter a prokleté dítě: fenomén pokračuje?

Vzato kolem a kolem je Prokleté dítě plné stejného humoru jako předešlé díly, všichni se rádi znovu setkáme se starými známými, avšak zápletka se zdá až moc překombinovaná, takže čtenář začne pochybovat, jestli je to vůbec v kouzelnickém světě možné. Ale přesto – je to Harry Potter.