Pozor na žihadla! Víte, jak rozpoznat alergickou reakci?

Jaro je tady a léto se kvapem blíží. Co to znamená? Vosy, včely i čmeláci se probouzí k životu a nejenom nám hrozí bolestivé žihadlo. Jak se co nejlépe vypořádat s bodnutím od včely nebo vosy, jak si co nejrychleji ulevit od bolesti a jak se pozná alergická reakce? To všechno se dozvíte v našem článku.

Člověk by si říkal, zdali jsou vosy a včely ku prospěchu? Jak každý ví, včely sbírají med a vosy? Ty zase požírají škodlivý hmyz. Během své práce ale občas nemilosrdně rozdávají žihadla na všechny strany a i když se to může zdát, nikdy se to neděje bezdůvodně! Jde o obranu v případě jejich ohrožení. Pokud bodne vosa, nezanechává v místě vpichu žihadlo. Včely naopak žihadlo zanechávají a je potřeba ho ihned vyndat.

Pozor na žihadla! Víte, jak rozpoznat alergickou reakci?
Včely a vosy jsou pro nás prospěšné. Nezabíjejte je jen tak!

Věděli jste, že agresivita jedu v žihadlech, tedy to, jak hodně bude bodnutí bolet, závisí nejenom na složení jedu, ale také na stáří hmyzu či počasí? Platí, že čím teplejší dny jsou, tím koncentrovanější a silnější jed včely a vosy mají.

Jak poznat alergickou reakci?

Rozpoznání alergické reakce je jednoduché. Alergici jsou po bodnutí slabší, malátní, zmatení a opocení. Místo bodnutí výrazně oteče a tento otok nemizí ani po dvou dnech. Silní alergici dostávají anafylaktický šok, při kterém může dojít k poklesu tlaku až ztrátě vědomí, průjmům a zvracení. V tomto případě je jejich život ohrožen a je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Pozor na žihadla! Víte, jak rozpoznat alergickou reakci?
První pomoc? Vyndat žihadlo a začít chladit!

Jak se s bodnutím jinak vypořádat?

Celou léčbu, nejenom u alergiků, je nutné zahájit co nejdříve. Tedy pokud zůstalo v ráně žihadlo, ihned ho vytáhnout a začít s ošetřováním. U alergických reakcí se podávají protialergické léky. Pokud alergií netrpíte, pomohou proti otoku i svědění antihistaminika jako Zyrtec či Claritine. Ulevit od bolesti si můžete chladivým obkladem. Vlhké dřevěné uhlí pomáhá s eliminací jedu, soda na pečení s vodou jed zase neutralizuje. Babské recepty radí na postižené místo položit rozkrojenou cibuli, citrón anebo místo bodnutí pokapat octem.

Pozor na žihadla! Víte, jak rozpoznat alergickou reakci?
Pomoct může i cibule.

Nepodceňujte nikdy včelí bodnutí a pokud se chcete těmto bolestivým připomínkám vyvarovat, nedělejte v přítomnosti tohoto hmyzu prudké pohyby a hlavně – nepíchejte klackem do vosího hnízda!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup