Buďte produktivní v MHD. Tipy na seberozvoj v tramvaji.

Dávno již neplatí, že co se naučíte ve škole vám bude stačit na vždy. Dnešní doba je tak rychlá, že jen málokdo si vystačí s původními znalostmi, které si odnesl ze školy. Formátů, které můžete ke studiu využít je velké množství, podívejme se na ty, kterými můžete vyplnit čas třeba při cestování v MHD.

Seberozvoji se můžete věnovat i během cestování v MHD

Žijeme v rychlé době, a tak lovíme volné chvilky kde se dá. Spousta z nás tráví mnoho času cestováním, do školy nebo do práce a mnohdy jsou to až dvě hodiny denně. Napadlo vás někdy, co všechno se můžete naučit, když tyto hodiny aktivně využijete? Můžete se naučit nový jazyk, nebo se zdokonalit ve svých profesních dovednostech a navíc, mnohdy vás to nebude stát ani korunu. Jak na to?

Podcasty seberozvoj podporují, poslouchat můžete kdekoli

Podcasty jsou ideální cestou k seberozvoji, ani si nevšimnete a víte zase o něco víc. V posledních dvou letech se s nimi doslova roztrhl pytel a posluchač si může vybrat, jaký podcast seberozvoje mu sedí nejvíc. Velká spousta z nich se zabývá aktuálními tématy, jiné řeší wellbeing nebo rozvoj některých profesí či akademických oborů. Když se jimi naučíte vyplnit prázdný prostor nicnedělání třeba při nákupech nebo v metru, posunete se zase o kousek dál.

Tipy na úspěšné podcasty pro seberozvoj

Tahák – podcast pro studenty a čerstvé absolventy vysokých a středních škol nabízí zajímavá témata z oblasti HR, radí studentům jak na hledání první práce, představuje zajímavé stáže u top firem, nebo radí s výměnnými studentskými programy. Oblíbené jsou i podcasty o cestování, kde nejen studenti najdou spoustu zajímavých typů jak na levné cestování.

Proti proudu – podcast s motivačními rozhovory. Jan Tržil nahrává rozhovory s osobnostmi, které mají co říct. Michal Horáček, Martin Veselovský, Jan Mühlfeit, Kovy a další diskutují nad tématy nejen z politiky, ale i denního života každého z nás.

ProID – tento podcast přesně zapadá do seberozvojových podcastů, které vám pomohou rozšířit vaše odborné znalosti, pokud jste specialistou na kybernetickou bezpečnost. Horké témata z oboru i rady na slovo vzatých odborníků.

Dobré nitro – podcast neziskové organizace Loono vysílá podcasty na seberozvoj v oblasti duševní pohody. Problémy s duševním zdravím řeší každý třetí člověk. Lenka a Kristýna si zvou hosty, se kterými probírají konkrétní obtížná témata, s nimiž se lidé potýkají. Pokud něco řešíte vy sami, nahlédněte do dílů a určitě najdete co hledáte a budete se cítit lépe.

Seberozvoj knihy podpoří hlavně při profesním růstu

Zatím co podcasty jsou hodě pestré a mnohdy se věnují spíš tématům na povrchu, jdou knihy věnované seberozvoji více do hloubky toho, co jste se rozhodli studovat. Jsou obory, jako je IT, marketing nebo i tradičnější obory jako je medicína, které se rychle vyvíjí a je potřeba se neustále vzdělávat a doplňovat si nové poznatky či postupy. Knihy seberozvoj posunují příjemným způsobem, protože na rozdíl od kurzů nebo přednášek nefixují váš čas a vy se můžete svému seberozvoji věnovat dle svých možností. Ale pozor, i zde je dobé si nastavit rozumné cíle, abyste se nezasekli. Pak by knihy seberozvoj nepodpořily a mohli byste zůstat tak trochu zakletí v čase.

Kromě odborných znalostí je dobré si osvojovat dovednosti také v okruhu soft skills, které jsou nezbytné převážně pro vedoucí a projektové pracovníky. Nejčastějšími dovednostmi bývá třeba dobré nakládání se časem – time management, nebo obchodní dovednosti, či asertivní vedení konfliktních situací apod. Nejedná se o konkrétní rozvoj v oboru, ale spíš o váš osobní seberozvoj.

Knihy seberozvoj – kde je hledat?

Grada – asi nejtypičtějším vydavatelstvím, které se zabývá odbornou literaturou a knihami pro seberozvoj je Grada. Najdete zde nepřeberné množství titulů pro soft skills, knihy k vyvážení duševní rovnováhy i odborných vzdělávacích knih. Vydavatelství je oblíbené u studentů medicíny, protože nabízí odborné knihy a navíc studentům, kteří jsou držiteli ISIC poskytuje 20% slevy na svůj sortiment.

Knihy Dobrovský – zde bychom asi nehledali odborné učebnice, ale zrovna tohle vydavatelství pokrývá poměrně širokou nabídku knih seberozvoje soft skills a duševního rozvoje. I zde myslí na studenty a učitele a ti zde s kartami ISIC a ITIC získají 10% slevu v kamenných prodejnách a 5% na e-shopu. Další slevy lze najít v podobě slevových kódů na ISIC.

Zdroj obrázku: Dusan Petkovic / Shutterstock.com