Co byste měli vědět, než si večer nalijete skleničku

Alkohol patří k naší kultuře a je součástí oslav, svateb, rodinných i pracovních sešlostí. Sklenička vína nás může příjemně uvolnit po celodenním stresu v práci. Avšak láhev vína každý večer už s sebou ale nese zdravotní i psychosociální rizika. Jak poznat, že nám alkohol přerostl přes hlavu a je potřeba vyhledat pomoc?

Jak vypadá závislost?

Alkohol bereme jako běžnou součást našeho života a málokoho z nás napadne, že by naše tři skleničky mohly být problém. Závislost na alkoholu se však může rozvíjet dlouhodobě, pomalu a velmi nenápadně. Často si ani nevšimneme, že jsme lahví vína začali řešit naše problémy se spánkem nebo dlouhodobý stres v práci.

Co je to vlastně závislost? 

Problémem závislosti je, že může mnoho tváří. Je to jakýsi dlouhodobý vztah a touha po něčem (nebo někom). Provází vás na každém kroku a vy cítíte ohromnou touhu, kterou potřebujete nutně nějak uspokojit. Jakákoliv závislost ze své podstaty omezuje naši svobodu a zásadně ovlivňuje životní, pracovní i osobní rozhodnutí. Léčba závislosti přitom velmi pokročila a spolu s odborníky se dá nutkavá touha velmi dobře přemoci. 

Jak to poznám?

Stydíte se za to, že místo jedné sklenky jste večer vypili celou láhev? Víte, že byste měli dotáhnout pracovní povinnosti, ale sklenka vaší oblíbené whiskey vás láká daleko více? Vaši přátelé dnes na squash vyrazí bez vás, protože vy máte nutně ještě něco na práci a potřebujete být sami? Zpozorněte… Pokud vás myšlenky na alkohol potají provází celým dnem a je stále těžší těmto nutkáním odolat, vyhledejte odbornou pomoc. 

Na změnu nemusíte být sami

Požádat o pomoc své blízké či odborníky vyžaduje velkou odvahu. Jestliže se k tomuto kroku ale odhodláte, nebudete litovat. Je to naopak obdivuhodné rozhodnutí, které vypovídá o vaší silné vůli, a každý odborník vás za něj ocení. Závislost totiž mění struktury v našem mozku, a proto je důležité podchytit ji včas. Chce to odvahu a vůli, ale stojí to za to!