Co je to EAN kód? Nejdůležitější vynález 20. století

Málokteré vynálezy měly tak velký vliv na náš život, aniž by se jim dostalo patřičného uznání. Jedním takovým jsou přitom revoluční EAN kódy.

Každý den jej využíváme, málokdo ale přemýšlí nad tím, o co vlastně jde. Řeč je o EAN kódů, neopěvovaném hrdinovi 20. století. Co tedy ten EAN kód vlastně je? Na to si odpovíme v následujících řádcích.

Co je to EAN kód?

Abychom zjistili, o co se vlastně jedná, stačí se podívat na jeho název. EAN se skládá ze třech slov – European Article Number. Jde tedy o jedinečný kód, který má přidělené každé zboží. Jde o kombinaci 18 čísel. Ne ovšem náhodných. Čísla jsou totiž rozdělena do předem definových bloků, které pak umí pokladní systémy přečíst.

Čárový kód se skládá z pěti základních bloků a 18 znaků (3-4-5-5-1 znak). První blok začíná trojkombinací, které označuje odběrové místo. Druhý blok najdete kód operátora. Oba tyto bloky jsou stejné po celé ČR. Až třetí součíslí se liší. To totiž označuje distribuci a kraj. Další bloky se pak používají k identifikaci produktu.

Jak získat kód EAN?

O přidělení se stará EAN kód generátor. Oprávnění přidělovat kódy má přítom jen v Česku hned několik společností. Všechny tyto společnoti přitom spadají pod jednoho distributora. Generátor EAN můžete využít například u společnosti Barcodes, která nabízí rozumné ceny a velice rychlé vyřízení vaší objednávky včetně doplňkových služeb.

Čárový kód generátor není tak úplně generátor. Je totiž potřeba používat jen taková čísla, která jsou volná a vhodná pro daný kraj. Proto existuje celoevropský registr. Pokud si tedy chcete založit vlastní obchod, budete se muset připravit na celou řadu komplikací. Jednou z nich je nutnost platit poplatky. Ty se odvíjejí podle tržeb vaší společnosti. Čím více peněz tedy za rok vyděláte, tím více odvedete vašemu operátorovi.