Elektroskútry bez řidičáku versus klasické elektroskútry

Skútry nebo malé motocykly byly „odjakživa“ oblíbeným dopravním prostředkem pro krátké cesty v rámci vesnic a jejich okolí i menších a větších měst. Jejich popularita pak v žádném případě neklesá, právě naopak.

A co víc, výběr je dnes širší než kdykoliv předtím. Nic na tom nemění ani snaha o přechod od spalovacích k elektrickým motorům, neboť právě pro skútry jsou elektromotory velmi vhodné a lze je použít zcela přirozeně.

I elektrické skútry pak mají své třídy a kategorie. Díky tomu si lze elektrický skútr pořídit dokonce i bez řidičského průkazu!

Elektroskútr bez řidičáku?

Zatímco obecná definice skútru není vždy zřejmá – speciálně u některých starších strojů – elektrické skútry, pro jejichž řízení není třeba vlastnit řidičské oprávnění, jsou definovány velmi přesně.Prozkoumáme-li nabídku elektroskútrů bez ohledu na to, zda jejich řízení vyžaduje řidičák či nikoliv, zjistíme, že zahrnuje celou řadu typů, z nichž některé mohou vyvinout rychlost až 70 km/h a dojezd mohou mít až 80 km.

Elektrické skútry bez řidičáku jsou takové elektroskútry, které disponují výkonem do 250 W, mohou vyvinout rychlost do 25 km/h a jsou vybaveny přídavnými pedály. Nejedná se tedy o nikterak supervýkonné stroje, to ale koneckonců není jejich účel. Síla elektroskútrů bez řidičáku tkví v něčem úplně jiném.

Proč uvažovat o pořízení elektroskútru bez řidičáku?

Hlavní výhodou elektroskútru bez řidičáku je samozřejmě fakt, že je mohou používat i ti, kteří nevlastní žádné řidičské oprávnění. I pokud ale člověk řidičák vlastní, elektrické skútry pro něj mají také celou řadu výhod.

Jedná se o ideální dopravní prostředek na krátké vzdálenosti: při cestách do školy, do zaměstnání, na nákupy (většina elektroskútrů je vybavena i úložným prostorem), případně za jakýmkoliv jiným účelem v okolí bydliště. Dojezdová vzdálenost se počítá na desítky kilometrů (u těch nejlepších modelů až na 80 km), což je v rámci zmíněných využití zcela dostačující.

Elektroskútry bez řidičáku versus klasické elektroskútry

Elektrické skútry je možné nabíjet z klasické zásuvky, při jízdě jsou maximálně tiché a v neposlední řadě také ekologické. Tento typ skútrů je také snadno ovladatelný a nabízí až překvapivě dobré jízdní vlastnosti.

Vzhledem k tomu, že se mezi dopravními prostředky jedná o poměrně specifický segment, mají elektroskútry samozřejmě také svá omezení, se kterými je třeba počítat.

Jak již bylo zmíněno, elektroskútry bez řidičáku nejsou výkonné stroje, nelze je proto zaměňovat za klasickou motorku a očekávat od nich to samé. Nejde o nevýhodu v prvém slova smyslu, je to zkrátka specifikum odpovídající plánovanému využití.

V jeho rámci se však jedná o velmi efektivní řešení a dobrou volbu. Elektrické skútry vyšších tříd jsou na tom v tomto ohledu o něco lépe, majitelé řidičských oprávnění tak mohou v případě potřeby sáhnout do této kategorie.