Jak chovat hady: rady pro začínající chovatele

Hadi jsou v posledních letech stále atraktivnějšími domácími mazlíčky. I když v mnoha lidech budí respekt, v případě jiných tomu tak není. Naopak v nich vidí spíše tiché a klidné společníky, kteří budou společníky dlouhá léta a o které se nemusí prakticky vůbec starat. Abyste to s hady zvládli, pojďme si říct několik rad, jež jsou vhodné nejen pro začínající chovatele.

Výběr správného druhu je alfou i omegou

Abyste se jednoho krásného dne radovali z úspěšného chovu, musíte si vybrat ideálního hada. Začátečníci by se neměli upnout k jedovatým alternativám, které jsou v očích odborníků daleko nebezpečnější. Naopak dejte přednost škrtičům, jež jsou pro začátečníky (a nejen pro ně) bezpečnější alternativou.

Chov hadů jako takový je poté poměrně snadný. Abychom byli konkrétní upřednostněte například korálovky, ale také užovky.

Druhým krokem – výběr správného terária

Při výběru terária pamatujte na jedno – volte ho ideálně velké. Je to stejné jako s voliérami. Když chováte ptáky, taky se nevyplácí investovat do příliš malé voliéry, když pták potřebuje rozptyl. I had potřebuje dostatek prostoru pro svůj spokojený život.

Když bude terárium dostatečně velké, zajistíte mu na jednom místě všechno, co k životu potřebuje. Nějaký kámen, větev, misku s vodou. Je mnoho věcí, kterými jeho bydlení můžete zpříjemnit.

Bez zdroje tepla to nepůjde

Nenechte se však unést pouze větvičkami nebo rostlinami. Nezapomeňte ani na to důležité, za což považujeme zdroje tepla. Had teplo ke svému životu potřebuje. Je to pro něj doslova zásadní. V nejlepším případě hadovi zajistěte v teráriu jak chladnější, tak teplejší místa. Místa, kde se tedy bude moct vyhřát, ale také kde se bude moct ochladit.

Silné žárovky mohou být takovým zdrojem tepla. Jen se tedy maximálně vynasnažte o to, aby se had o žárovku nemohl popálit. Ať mu dobrým úmyslem spíše neublížíte.