Jak chybujeme při demolici?

Demoliční práce jsou nedílnou součástí plánovaných výstaveb nových rodinných domků, které se mají zrodit na pozemku, kde nějaká nemovitost zatím stojí. Aby však mohlo dojít k započetí bouracích prací, musí se získat například demoliční výměr, bez kterého to nepůjde. Je to takové povolení, s jehož pomocí se může jít rovnou do akce. Velkou chybou je, že lidé si povolení nezřizují a pak demolují nemovitost načerno. To však může mít nedozírné následky.

Začít můžu kdykoliv

Řada lidí se domnívá, že s demoličními pracemi může začít prakticky kdykoliv a kdekoliv. Jak ale bylo nastíněno, mluvíme o chybě, která by nás mohla hodně bolet, a to nejen po finanční stránce. Proto nedělejte tu chybu a raději si před započetím bouracích prací jeďte demoliční výměr zřídit.

Pokud se povolení získá, už vám prakticky nic nebrání. Pamatujte ale na to, že mnohdy potřebujete získat povolení o zbourání nejen pro rodinný domek, ale tak pro zahradní kůlnu nebo podobný objekt, u kterého byste to sami ani nečekali, že něco takového budete potřebovat.

S nepořádkem si sám poradím

Laicky nepřistupujte ani k získávání stavebního povolení, ani k odvozu suti. Právě suť vznikne, když se celá nemovitost srovná se zemí. Ve většině případů se o toto postará sama demoliční firma, ale není to nutně podmínkou. Mnozí nechtějí utrácet za využití této služby a myslí si, že se suti zbaví sami. Sběrné dvory však mnohdy nepřijmou od fyzické osoby takové množství stavebního odpadu, s jakým se do dvorů přijede.

Dejte si tedy pozor na tento samostatný přístup, který by vás nakonec opět mohl dostat do pokutového území. Aby mohla být nemovitost vymazána z katastru, vyžaduje se potvrzení o uložení odpadu.

Demolice nekončí zbouráním

Také jděte do demoličních prací s tím, že víte, že demolicí to rozhodně nekončí. Zbouráním objektu to teprve začíná, protože se budete muset znovu vydat na úřad, kde o úspěšném zdemolování budete informovat. Jen tak dojde k vymazání nemovitost i z katastru.

A teprve tímto krokem bude celý proces demolice zdárně u konce.