Na co si dát pozor při zakládání společnosti?
Pokud zvažujete přechod z podnikání na živnostenské oprávnění na podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným, je dobré zjistit si předem výhody, ale i rizika. Jedno z nich nastává už při zakládání – často dochází i k odmítnutí žádosti o zápis do obchodního rejstříku z důvodu chyb v žádosti. Je dobré, když veškerou písemnost projde nejprve advokát Vojtěch Pospíšil.
Při zakládání společnosti vás čeká několik návštěv různých úřadů a také několik žádostí, formulářů a ostatních příloh, se kterými by vám rovněž měl poradit právník. Odmítnutí zápisu s sebou totiž nese nemalé finanční a časové náklady. Založená obchodní společnost vždy nese odpovědnost za svoje dluhy. Případné závazky musí hradit svým veškerým majetkem, movitým i nemovitým.
Je vás víc? Bude to složitější
Založení společnosti ve dvou a více lidech je ještě o něco složitější. Nejen, že si musíte být jistí, že tito lidé zvládnou i krizová a stresová období, musíte se také zcela shodnout na vizi společnosti, strategii a investicích. Musíte mít jasno v pojmech jednatel a společník. Jednatel vystupuje jménem firmy, podepisuje smlouvy a má přístup k bankovním účtům. Společník vlastní podíl ve firmě a skládá základní kapitál. Jednatel v případě dluhů ručí i svým majetkem.
Vše si ujasněte ve smlouvě
Společník i jednatel mohou být jednou osobou a také jich může být ve firmě hned několik. Stejně tak může být více majitelů firmy, ale není ideálním řešením, aby měli ve firmě rovnocenný podíl. To je nutné definovat ve společenské smlouvě. Stejně tak nezapomeňte zahrnout předkupní právo, které zajistí, že v případě prodeje podílu musí být nejprve nabídnutý ostatním společníkům.
Ačkoliv je samotné zařízení společnosti relativně levná záležitost, následné změny společenské smlouvy, likvidace firmy nebo další nakládání vás mohou vyjít na desetitisíce. Nenechávejte proto nic náhodě a nechte si sestavit společenskou smlouvu na míru od pověřeného advokáta, která vám pomůže vyhnout se problémům.