Proč je v Česku málo nabíjecích stanic pro elektromobily?

Nabíjecích stanic pro elektromobily není v Česku tolik, kolik by si asi každý představoval. Kdy se to ale změní?Akumulace energie do baterií je naprosto nezbytnou procedurou před každou jízdou. Pokud byste si totiž váš elektromobil nedokázali dostatečně dobít, zřejmě byste po pár kilometrech měli problém. A obzvlášť v Česku, kde ještě není tolik dobíjecích stanic.

Málo stanic

Nabíjecí stanice pro elektromobily přitom v Česku jsou, nicméně však ve velmi malém množství. Koncentrovány jsou zpravidla do velkých měst, kde je výskyt těchto elektromobilů vůbec největší. Na venkově nebo v menších městech byste je ale hledali marně. Tedy marně – ne v takové hustotě jako například v Praze nebo Brně.

I malá města se naštěstí v posledních letech snaží alespoň něco dělat. Strukturu navíc často podporují soukromé firmy, které uvolňují svoji nabíječku pro elektromobily do veřejného oběhu. Ovšem to, že bude nabíječka volně dostupná, neznamená, že bude také zdarma. Za její služby si musíte platit. A to na základě ceníku, který si určí sám její majitel. Neexistují tedy žádné paušální ceny, které by hladinu těchto poplatků hlídali.

Jaká bude budoucnost

Otázkou tedy zůstává, jak to vlastně bude s elektromobilitou v Česku v budoucnu. Vzhledem k plánům Evropské unie na kompletní proměnu Evropy se dá očekávat, že se tu elektromobilů bude vyskytovat mnohem více. A to samé bude platit i o dobíjecích stanicích. Vždyť jejich počet už nějakou tu chvíli roste. Stále ale není na takových číslech, aby uspokojil potenciálně zvyšující se poptávku po celé republice.

V tuto chvíli tedy tuto díru musí řešit domácí nabíječky. Ty jsou ale poměrně drahé a náročné na instalace. Vaše rozvody dokonce musí projít revizí před tím, než je nabíječka připojena do sítě. Někdo by sice mohl oponovat, že elektromobil je možné dobít klasickým napájecím kabelem. To ale trvá moc dlouho a není to příliš udržitelné řešení.