Proč si vybrat nové pracovníky z Filipín?

Zaměstnávání cizinců představuje stále častější volbu i pro české zaměstnavatele. V čem tkví výhody pracovníků z Filipín? 

Programy ekonomické migrace v ČR

V Česku stoupá poptávka po pracovnících ze zahraničí, bez nichž se v této fázi již, jak potvrzují i zástupci Svazu průmyslu a dopravy České republiky, v naší zemi nedokáží tuzemské firmy obejít. Vláda se proto snaží jejich nábor usnadnit.

Dokazují to i úspěšné projekty ekonomické migrace. Konkrétně pro pracovníky z Filipín byl spuštěn v roce 2018 tzv. Režim ostatní státy, který se kromě Filipín zaměřil i na uchazeče z Mongolska. V roce 2019 na něj pak navázal Program kvalifikovaný zaměstnanec, který byl určen pro občany Běloruska, Černé Hory, Filipín, Indie, Kazachstánu, Moldavska, Mongolska, Srbska a Ukrajiny.

Proč právě zaměstnanci z Filipín 

Jen za první rok v úvodu zmíněného Režimu Filipíny mělo do Česka za prací přicestovat cca 1 000 filipínských zaměstnanců.

Už v té době upozorňovali zástupci tuzemských podniků na četné pozitivní zkušenosti s pracovníky z Filipín. Zásadní výhodou se stal již citelně kratší administrativní proces, který zaměstnávání těchto pracovníků provází. Zatímco Ukrajince mohla česká firma získat za zhruba 6 měsíců, a to i v rámci speciálních migračních programů, u Filipínců bylo možné tuto lhůtu zkrátit na polovinu.

Samotných důvodů pro zaměstnávání Filipínců existuje hned několik. Tím stěžejním je zejména jazyková vybavenost. Filipínci jsou známí dobrou znalostí anglického jazyka. Výjezdy za pracovním uplatněním na Filipínách mají pevně zakotvenou tradici.

Značnou předností je i kosmopolitní smýšlení a ochota se maximálně přizpůsobit novému prostředí i zaměstnání. Zároveň zaměstnance z Filipín čeští zaměstnavatelé označují za pracovité, spolehlivé a loajální členy týmu.

Proč si vybrat nové pracovníky z Filipín?

Kde všude se Filipínci uplatňují

Co se týče žen, víceméně tradičním oborem je hlavně sféra pečovatelství a sociálních služeb. Filipínkám je potřeba pečovat prakticky vlastní jakožto určitý osobnostní rys. Navíc jsou velice milé, vstřícné a vděčné, popisují dále osobní zkušenost zástupci českých firem.

Výše popsané vlastnosti se rovněž hodí pro uplatnění na pozicích hotelového personálu. A právě tady opět Filipínky vynikají.

Rozpětí profesí, které české firmy postrádají, je skutečně široké. Všechny přitom lze pokrýt právě uchazeči z Filipín. V tuzemsku tak nacházejí zájemci z této asijské země uplatnění na pozicích skladníků a dělníků, ale i coby kvalifikovaní programátoři. Zájem vládne ale například i o letecké mechaniky.

Co se týče kvalifikovaných profesí v Evropě, zatím mají filipínští uchazeči jazykovou bariéru, což převážně brání jejich výraznějšímu uplatnění. Již několik let se však hovoří o tom, že by se to mělo změnit. Nábor zaměstnanců z Filipín by tak v následujících letech mohl vyřešit dokonce i palčivou personální krizi českého zdravotnictví.