Půjčka se spoludlužníkem: Jak jako spoludlužník říci ne?

Než se stanete spoludlužníkem, raději se dvakrát informujte o tom, co spoludlužnictví obnáší a jaká rizika jako spoludlužník ponesete. Pokud spoludlužnictví odmítnete, v mnoha případech tak blízké osobě vlastně pomůžete. Jaké existují alternativy k půjčce se spoludlužníkem?

Než se upíšete jako spoludlužník k osobní půjčce jiné osoby, zvažte možné alternativy, která vám mohou pomoci snížit rizika a zároveň zachovat vztah s dlužníkem.

V případě, že vás někdo z vašich blízkých – ať už z rodiny, či okruhu přátel, požádá o spolupodpis žádosti o půjčku v roli spoludlužníka, může být těžké odmítnout, protože chcete pomoci. Spoludlužnictví však může ohrozit vaše peníze, vaši bonitu i váš vztah. Přečtěte si, jak se s takovou žádostí vypořádat, a také jaké existují alternativy k půjčce se spoludlužníkem.

Informujte o možných problémech

Nejprve se ujistěte, že osoba, která vás žádá o spoludlužnictví, chápe, jak by vás tento závazek ovlivnil. Jako spoludlužník nesete plnou odpovědnost za splácení půjčky. Cizí půjčka se tedy objeví i ve vaší úvěrové zprávě.

Vzhledem k tomu, že spolupodpis půjčky ohrožuje vaši bonitu, může omezit vaši schopnost půjčit si peníze. I když všechny splátky hradíte včas, může vám být budoucí půjčka zamítnuta kvůli výši dluhu, za jehož splacení jste zodpovědní.

Je-li příliš těžké odmítnout žádost o spoludlužnictví, můžete říci, že vám to váš finanční poradce nedoporučil (váš „finanční poradce“ může být kniha, článek, vy sami nebo finanční odborník).

Nalezení alternativy může být lepší pro obě strany

Svému blízkému můžete pomoci koupit auto, vlastní bydlení nebo financovat podnikatelský projekt bez spoludlužnictví. Máte-li na to finanční prostředky, můžete osobě, která vás požádala o spoludlužnictví, sami půjčit z úspor. Můžete například sepsat smlouvu o půjčce s přiměřeným úrokem. Jak vám tato alternativa může pomoci? V případě, že se splátka opozdí, neovlivní to vaše vlastní úvěrové skóre.

Také můžete blízké osobě pomoci najít jinou nabídku financování – jako je nebankovní půjčka, která má přijatelné podmínky, na které se dlužník může kvalifikovat samostatně. Příkladem může být půjčka bez registru (bez nahlížení do registru dlužníků) nebo půjčka bez příjmů (půjčka bez nutnosti doložit stálý příjem).

Přemýšlejte dlouhodobě

Třebaže může být říci „ne“ blízké osobě nepříjemné, uvědomte si, jaké důsledky pro vás z dlouhodobého hlediska může mít „ano“. Nejenže nesplácení půjčky ze strany hlavního dlužníka poškozuje vaše úvěrové skóre, také se tím ničí vztah, který s dlužníkem máte.

Z dlouhodobého hlediska by mohlo být lepší, kdyby se dotyčná osoba poohlédla po alternativách, jak získat potřebné financování, nebo počkala, až bude schopna splnit podmínky běžného úvěru bez pomoci.