Raspberry Pi 400: Fenomén s lehkou porcí stylu

Minipočítače jedou. Původně se zrodily jako učební pomůcka pro studenty, nakonec se z nich stal ikonický nástroj milovníků bastlení. Co se týče zařízení s logem maliny – Raspberry Pi, neustále se vyvíjí a po čtvrté generaci (mj. s výkonem 40krát vyšším oproti původnímu „raspimu“), se objevil model s přívlastkem 400. Už na první pohled se Raspberry Pi 400 vymyká standardnímu provedení – charakterizuje ho integrovaná klávesnice.

Malý, ale dostatečně výkonný

Miniaturní počítač Raspberry Pi 400 dostal do vínku 4jádrový 64-bit procesor Cortex-A72 s frekvencí jádra 1,8 Ghz. Velikost instalované operační paměti činí 4 GB a grafiku má na starosti karta VideoCore VI 3D. Postaráno je také o připojení k internetu – samozřejmě bezdrátově pomocí dvoupásmového Wi-Fi. Nechybí ani Bluetooth 5.0, 2 USB 3.2 Gen 1 konektory, čtečka paměťových karet a zmíněná klávesnice.

Suma sumárum, z hlediska parametrů je Raspberry Pi 400 plnohodnotným zařízením, které je (kromě bastlířů) jako stvořené pro méně náročné uživatele. Poslouží třeba i jako kancelářský PC. Stačí jen doplnit monitorem a dalšími externími periferiemi. S case o rozměrech 28,6×2,3×12,2 cm zabírá na pracovním stole jen minimum místa.

Raspberry Pi 400: Fenomén s lehkou porcí stylu

Proč si Raspiho pořídit?

Někdy je důvodem láska na první pohled. Pokud jste si při pohledu na elegantní minipočítač zasnili, ale zatím pro něj nemáte využití, nevyčítejte si to. S cenovkou kolem dvou až tří tisíc korun rozhodně nepatří mezi nedostupné hračky. Drahé nejsou ani elektronické součástky, díky kterým si vytvoříte libovolný projekt. Poslouží vám jako náhrada klasického stolního počítače, tiskový server, multimediální centrum, herní stanice pro retro hry nebo třeba Minecraft server.

A to je teprve začátek, Raspberry Pi 400 lze stejně jako ostatní členy malinové rodiny používat na hrátky s elektronikou – jeví se jako ideální základ pro stop-motion kameru, dálkové ovládání robota, rádiovou stanici i základní kámen chytré domácnosti. Možnosti jsou téměř neomezené, záleží jen na vašich schopnostech a kreativitě.

Zdroj / foto: raspberrypi.org