Tajemství zdravého chrupu: Proč je čištění zubů mezizubním kartáčkem důležité?
Chcete mít zdravé zuby a vyhnout se kazům, krvácením dásní nebo paradentóze? Čištění zubů mezizubním kartáčkem je rychlý a účinný způsob, jak odstranit zubní plak z mezizubních prostorů. Zjistěte, proč by měl být tento kartáček součástí vaší ústní hygieny a jak často ho používat.
Má smysl čištění zubů mezizubním kartáčkem?
Rozhodně má. Používáním mezizubního kartáčku si sice prodloužíte čistění zubů zhruba o 30 vteřin, v dlouhodobém horizontu vám to ale může zachránit chrup. Odstraníte totiž usazený zubní plak v mezizubním prostoru, kam se klasickým kartáčkem nedostanete, a předcházíte tak:
- Zkažení zubu – pokud z prostoru mezi zuby neodstraníte zubní plak, dojde postupně k usazení plaku a vzniku kazu v mezizubním prostoru.
- Zubnímu kameni – pokud čištění zanedbáváte déle, může vzniknout zubní kámen.
- A dokonce i ztrátě zubu – špatným čištěním zubů a nepravidelnou dentální hygienou se může zubní kámen utvořit i u kořene zubu. V krajním případě to povede až k jeho vytržení.
Mezizubní kartáček je nezbytným nástrojem také v případě, že máte implantát, můstek nebo rovnátka. Pokud jde o děti, mohou ho začít používat už od 12 let.
Jak používat mezizubní kartáček?
Kartáček zavádějte do mezizubního prostoru z vnější strany pod šikmým úhlem. Poté ho postupně srovnávejte do vodorovné polohy a čistěte vsunováním tam a zpátky. Používejte ho bez násilí a nikdy jím nerotujte.
Jak často používat mezizubní kartáček?
Čištění mezizubním kartáčkem by mělo být nedílnou součástí ústní hygieny každého z nás – provádějte ho proto jednou denně, zpravidla večer před vyčištěním zubů klasickým kartáčkem. Pokud s tím teprve začínáte nebo jste ho delší dobu nepoužívali, mohou vaše dásně krvácet. Nebojte se toho, je to naprosto normální. Může to značit zánět dásní, který vám pravidelným používáním mezizubních kartáčků ustoupí přibližně do týdne.
Jak často měnit mezizubní kartáček?
Pokud mezizubní kartáček používáte každý den, pak vám obvykle vydrží zhruba tři týdny. Čas na výměnu poznáte také v případě, že se vám roztřepí štětiny nebo ohne drátek. A jak na výměnu? Kartáček nemusíte celý vyhodit. Stačí vám vyměnit pouze násadku, držátko můžete používat opakovaně.
Jak vybrat správný mezizubní kartáček?
Se správným výběrem mezizubního kartáčku vám pomůže dentální hygienista. Ten vám mezizubní prostor změří a doporučí optimální velikost kartáčku. Tu následně určitou dobu neměníte. Správná velikost je klíčová pro úspěšné mezizubní čištění, protože:
- příliš malý mezizubní kartáček nedokáže odstranit veškerý zubní plak,
- příliš velký mezizubní kartáček může poškodit dáseň.
Při návštěvě dentální hygieny vám hygienista ukáže metodu, jak na správné čištění zubů a jak pomocí mezizubního kartáčku odstraníte zubní plak.Navíc vám přístrojově odstraní zubní plak i kámen. Na vás je pak následná údržba mezizubních prostorů pomocí mezizubního kartáčku. Pokud máte zuby křivé, může vám stejně dobře posloužit zubní nit nebo ústní sprcha. Který postup bude pro váš chrup nejvhodnější? Neváhejte se poradit s dentálním hygienistou, zajisté vám rád pomůže.
Až 95 % potenciálních problémů se zuby v dospělosti způsobuje zubní plak v mezizubních prostorech. Mezizubní kartáček je tak účinným nástrojem, jak ochránit chrup před kazy, krvácením dásní a paradentózou.
Zdroj obrázku: varts / stock.adobe.com