Nebankovní půjčka jako fenomén: kdy skutečně pomůže?

V České republice si od nebankovních společností půjčujeme od roku 2005. Během několika let se na trhu objevily statisíce poskytovatelů a mezi nimi i celá řada podvodníků. S nimi tak i velký počet lidí, které půjčka dovedla do nesnází. Situace se změnila s příchodem novely a nyní jsou nebankovní půjčky nejen bezpečné, ale stále populárnější. Konečně fungují jako pomoc. Když vás kosí finanční krize, nebojte se nebankovní půjčky. Stačí, když se budete chovat zodpovědně. Co vše to obnáší?

Nepůjčujte si, když na to nemáte

O nebankovních půjčkách se nejčastěji říká, že jsou určeny pro každého. Jedním dechem by ale bylo třeba dodat, že jsou určeny pro každého, kdo umí počítat. Běžně online půjčka nabízí několik tisíc korun, které musíte vrátit do 30 dní. To znamená, že splátku na půjčku budete muset uhradit z jedné výplaty. A zde je kámen úrazu – pokud si totiž žadatel nedokáže spočítat, kolik může na půjčku dát peněz, potom snadno spadne do dluhové pasti a jeho neuvážený krok může skončit u exekutora. Ani vy jistě nechcete rozšířit už tak dost velkou skupinu lidí (v ČR se potýká s exekucí už 863 000 lidí, více o tom zde). Abyste se problémům vyvarovali, čekají vás před půjčením jen jednoduché počty: od celkových příjmů odečtěte celkové výdaje a rázem vám vyjde suma, kterou si můžete bez problémů půjčit.

Nebankovní půjčka jako fenomén: kdy skutečně pomůže?

První půjčka je nejvýhodnější

Když nemáte s nebankovním půjčováním zkušenosti, jistě vás potěší zpráva, že si dokonce můžete půjčit zcela zdarma a půjčku si tak vyzkoušet. Rychlá SMS půjčka zdarma je aktuálně dostupná na webu společnosti Via SMS s.r.o., která v České republice poskytuje půjčky už od roku 2011.

Než si půjčíte, prověřujte

Než odešlete žádost, prověřte si, zda má poskytovatel licenci k poskytování nebankovních půjček. Zjistíte to snadno – na webu ČNB si otevřete registr poskytovatelů a v něm vyhledáte danou společnost podle jména, IČ nebo DIČ.