Půjčka pro snadnější rozjezd podnikání

Půjčky pro začínající podnikatele začínají být lépe dostupné. Ačkoliv není jistý jejich úspěch, začínají být banky těmto začátečníkům více nakloněny. Ještě v nedávné minulosti tomu tak ovšem nebylo. Banky pohlížely na úplné začátečníky nedůvěřivě – jako na rizikové klienty. A právě z toho důvodu jim byly nabízeny velmi nízké úvěry a to v řádu několik desítek tisíc korun. Není se ale čemu divit, vždyť ze skušeností vědí, že dost velká řada začátečníků svůj byznys vůbec nerozjede anebo zkrachuje ve velmi krátkém čase. Banky prostě nechtěly riskovat takové ztráty.

Půjčka pro začínající podnikatele

V poslední době se ovšem situace rapidně změnila. Podle statistik zaznamenala vloni Česká republika doslova raketový nárůst nových firem a to nejvíc za posledních sedm let. A snad právě proto začali tihle klienti zajímat i banky. Půjčka pro začínající podnikatele se tak stala ze dne na den velmi zajímavou a to jak pro podnikatele, tak pro bankovní instituce.

Výhody půjček pro začínající podnikatele

Podnikatelé a to nejenom začínající, vždy hledají nějakou finanční injekci a to buď v podobě půjčky od banky anebo hledají někoho, kdo by do jejich firmy zainvestoval. Jenže z tohoto kroku potom plynou různé nevýhody, jako je společník, který si posléze může nárokovat spolupodílnictví. Půjčky od banky proto mají nespornou výhodu – podnikatel zůstane jediným majitelem a tak může snadněji rozhodovat o své firmě a vést ji směrem, který si vysnil. Nevýhodou u bankovní půjčky jsou zcela jistě pevně stanovené podmíky pro splácení úvěru a z toho plynoucí naskakování úroků v případě zpoždění splátek.

Bankovní požadavky pro získání půjčky pro začínající podnikatele

Pro ty, kteří ještě nemají žádnou podnikatelskou historii, je šitý přímo na míru produkt s názvem Profi úvěr Start. Ten je určen nejenom pro fyzické osoby, ale i pro malé a střední firmy. Tato půjčka pro podnikatele je výjimečná především v tom, že zájemci nemusí prokazovat žádnou podnikatelskou historii. K získání tohoto finančního produktu jim postačí dobře zpracovaný podnikatelský záměr a hlavně IČO. Nápomocny pro rychlejší vyřízení úvěru jsou webové stránky, kde mají banky nabízející tyto půjčky dotazníky, připraveny ke stažení. Tak získá začínající podnikatel a žadatel o půjčku v jednom, jasnou představu o tom, co banky konkrétně zajímá a co je potřeba doložit pro získání podnikatelské půjčky.

Na co jsou podnikatelské půjčky určeny

Schválenou a přiklepnutou podnikatelskou půjčkou je možné zafinancovat prakticky cokoliv, co se podnikání týká. Může se tedy jednat o provozní účely, kam se řadí nákup materiálu, vybavení kanceláře atd. nebo o investiční účely, čímž je myšlen nákup strojů, budov, výrobních linek nebo automobilů. Nabízené bankovní půjčky jsou poskytovány v maximální výši pětileté splatnosti a to až do jednoho milionu korun. Úroky se pohybují kolem desíti procent. Pro případ, kdy žadateli není tato částka dostačující, jsou banky připraveny posuzovat takové žádosti individuálně.

Banky, které poskytují půjčky začínajícím podnikatelům

Již nějakou dobu takto zcela běžně funguje Komerční banka. Je první bankou na našem trhu, která s touto možností přišla a to hlavně díky Evropskému investičnímu fondu, který je připraven v případě nesplácení závazků ze strany klienta, pokrýt až osmdesát procent veškerých pohledávek. Kladně se začínají k tomuto produktu stavět i některé další bankovní instituce. Prvními vlaštovkami jsou takové bankovní giganty, jako jsou GE Money Bank a UniCredit Bank. Další banky se k tomuto tématu bohužel zatím nevyjádřily. Existují ale i dvě banky, které se tomuto produktu brání. Jedná se o Expobank CZ a Československá obchodní banka. Ty zatím o půjčkách pro začínající podnikatele ani neuvažují.

Další možnosti pro začínající podnikatele

Méně výhodné jsou pro začínající podnikatele bez žádné podnikatelské historie například půjčky od Fio banky. Ta sice nepožaduje po klientovi dokladování již zmiňované historie, ovšem úroková sazba se pohybuje v maličko vyšších procentech, než u již zmiňovaných bank. Jedná se o standardní podnikatelskou půjčku. Další možností je obrátit se na Českou spořitelnu. Ta nabízí kontokorent pod názvem Podnikatelské konto Klasik s platební kartou a to s transakčním balíčkem či kontokorentem na dva roky zdarma. V tomto případě se ale jedná spíš o takovou menší finanční injekci v podobě 20.000,- Kč, což není to pravé pro začínající podnikatele.