Manipulační technika ovlivňuje ekonomiku zemědělských podniků víc, než si mnozí myslí

V oboru zemědělské výroby panují specifické podmínky a manipulační operace mají na výrobní proces mnohem větší vliv než v jiných hospodářských odvětvích. Snahou podniků obecně je snižování výrobních nákladů, což není možné bez průběžného zlepšování techniky, která se ve výrobě používá. Tento trend logicky nemíjí ani zemědělství a v posledních letech se projevuje velmi výrazně.

Jedním z nejdůležitějších aspektů je volba nakládací a manipulační techniky. K hlavním kritériím patří možnost využití v rámci technologií, které se v podniku využívají. Z toho lze odvodit i další požadavky – manévrovací a jízdní vlastnosti, výška zdvihu, zvedací síla apod.

Jak vypadá manipulační technika v praxi?

Zejména v živočišné výrobě nachází uplatnění smykem řízené nakladače, ale také kompaktnější mininakladače, které jsou ideální volbou do omezených prostorů. Požadavky na vysokou nakládací výkonnost splňují čelní samojízdné nakladače.

Vysokou výškou zdvihu, dobrými manévrovacími schopnostmi a univerzálním využitím jsou charakteristické manipulátory s teleskopicky výsuvným ramenem.

Praktické jsou také hydraulické kleště – navržené speciálně pro manipulaci s balíky slámy. Konkrétně manipulační technika Prestar zvládá transport dvou balíků slámy zároveň. Kleště pracují v plně automatickém provozu a mohou se otáčet okolo svislé osy. Stabilizaci během přepravy zajišťuje stabilizační rám na kočce jeřábu a stabilizační trny (protikusy) na kleštích.

Univerzální technika nemusí být správnou volbou

Důležitá otázka souvisí s univerzálností nakládací a manipulační techniky. Možnost rychlé výměny univerzálních pracovních orgánů se sice jeví jako vysoce výhodná pro uživatele, ale na druhou stranu může mít přílišná univerzálnost negativní dopad na kvalitu práce. Proto je podstatné posuzovat výhody a nevýhody – nikoliv pouze pořizovací cenu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup