Jak vybrat dobrý server?

Ne každý ho potřebuje. Kdo však ano, měl by hledět na několik parametrů, podle kterých správný server vybrat. Pokud v dané oblasti spíše tápete, podívejte se s námi na několik rad, které vám pomohou.

Kde bude umístěný?

Toto je jedna z prvních otázek, kterou je dobré si položit. Není problém ho provozovat ani u sebe doma, nebo v zázemí firmy. V takovém případě vám postačí využít prodej serverů a koupit si ten pravý. Nutno ale říci, že je dobré přihlédnout i k věcem, které s provozem souvisí. Jde o:

  • Chlazení
  • Konektivitu
  • Záložní zdroj

Proto je tu ještě druhá možnost. Taková, že bude umístěný přímo v serverovně, s různými možnostmi správy.

Jak vybrat dobrý server?

Zajistěte optimální výkon serveru

Rozhodně jeden z parametrů, ke kterým je třeba přihlížet. Čím náročnější bude použití, tím většího výkonu bude potřeba. Obecně se dá říci, že na servery lze pohlížet stejně, jako na klasické počítače. Hlavními parametry tedy budou hodnoty spojené s použitým procesorem a dále hodnoty operační paměti RAM. Ne vždy platí, že více je lépe. To proto, že když velký výkon nevyužijete naplno, je celkem zbytečné za něho platit.

Hleďte i na značku

Proč? Jelikož právě k ní se dost často váže kvalita, spojená s celkovou životností serveru. Je několik firem, které se na tento segment přímo specializují. Jako příklad mohou posloužit třeba HP servery. Nejsou ale možností jedinou. Při výběru také zohledněte, zda jednotlivé komponenty skutečně souvisí s tím, že mají být využity v serverech, a nejde o přestavěný domácí počítač.

Jak vybrat dobrý server?

Jaký operační systém?

To už záleží hlavně na vašich preferencích a na vašich potřebách. Pokud se podíváme na ten, který zcela určitě dominuje, jedná se o Linux, který lze najít na většině strojů. Tím ale nechceme říci, že by nebylo možné používat také Windows. Obojí se odvíjí jak od kombinace preferencí, tak od kombinace vašich aktuálních potřeb.