Blíží se doba pro přezutí na letní pneumatiky. Víte, jak vybrat ty správné?

Kdy je vhodná doba na přezutí zimních pneumatik na letní? Žádný zákon nenařizuje pevné datum, a proto se nad tím spousta řidičů nepozastavuje a jezdí na zimních gumách ještě dlouho poté, co se průměrné teploty vyšplhají nad 7° C. Což je chyba, protože pak mají výrazně horší jízdní vlastnosti. Zároveň byste měli zkontrolovat, zda je dezén dostatečně hluboký (min. 1,6 mm) a případně si pořídit nové pneumatiky. Prozradíme vám, jak je vybrat.

V současné době je z čeho vybírat. Na trhu jsou stovky modelů od několika desítek světových výrobců. A právě proto je volba tak složitá. Musíte vzít v úvahu vlastnosti, kvalitu a další aspekty. Rozhodně byste se však neměli orientovat pouze na základě nejnižší ceny, protože právě pneumatiky zásadně ovlivňují chování vozidla na vozovce, a tedy i bezpečnost.

Jaký rozměr?

Nemáte-li s výběrem pneumatik zkušenosti, vezměte si na pomoc technický průkaz, ve kterém najdete rozměry disků. Konkrétně šířku (v mm), rozměr profilu a průměr ráfku (v palcích). V praxi může zápis rozměru vypadat následovně: 185/60 R 14 82 T.

Častým dotazem řidičů je rozdíl mezi širšími a užšími pneumatikami. Pořídíte-li si širší gumy, vaše vozidlo získá lepší jízdní vlastnosti a zkrátí se brzdná dráha. Užší letní pneu jsou tišší, úspornější (mají menší valivý odpor) a automobil díky nim lépe zvládá aquaplaning.

Jakou třídu?

Rozměry již znáte a nyní se můžete pustit do výběru třídy. Narazíte na ekonomické pneumatiky, střední třídu prémiové pneu. Hlavními kritérii výběru jsou výkon vozu, styl jízdy, měsíční nájezd kilometrů a prostředí, ve kterém se nejčastěji pohybujete.

Pneumatiky spadající do ekonomické třídy jsou vhodné pro nenáročné řidiče, kteří preferují nižší cenu a více méně používají automobil jen jako dopravní prostředek.

Střední třída pneumatik již nabízí lepší vlastnosti i výkon. Rozdíl mezi ekonomickou a střední třídou je poměrně výrazný.

Majitelé výkonných automobilů střední a vyšší třídy by na obutí neměli šetřit a pořídit si prémiové pneumatiky, díky kterým využijí potenciál vozu naplno.

Do města, nebo na dálnice?

Pokud se s automobilem pohybujete převážně ve městě, měli byste si vybrat pneumatiky, které neztrácí vlastnosti ani v případě častého brzdění a akcelerace. Zároveň by měly poskytovat dostatečné pohodlí při střídání různých typů povrchů.

Při překonávání delších vzdáleností po českých dálnicích budete potřebovat kvalitní pneumatiky, se kterými zažijete komfortní a bezpečnou jízdu i ve větších rychlostech.

Chcete-li mít jistotu, že při výběru letních pneumatik nešlápnete vedle, vsaďte na některý z dezénů, které získaly dobré hodnocení nezávislými komisaři z ADAC.

Za pozornost stojí Hankook Ventus Prime3 K 125 – výkonná pneu pro sportovně založené řidiče. Je poměrně tichá, skvěle zvládá aquaplaning a zajišťuje vysoce efektivní brzdění. Dezén modelu vychází ze sportovně laděných pneu, což je předpokladem skvělých jízdních vlastností i při dynamické jízdě. Cena přitom není nikterak vysoká.

V sortimentu ekonomických pneu kraluje Sava Intensa HP. Chlubí se výkonným záběrem, dobrou ovladatelností v zatáčkách, krátkou brzdnou drahou na mokrém povrchu a dlouhou životností. Jen málokteré levné pneumatiky se v nezávislých testech umístily tak dobře jako tento model.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup