Roboti lidi o práci nepřipraví. Naopak vytvoří tisíce nový míst

Strach, že nás oškliví roboti připraví o práci, v posledních letech výrazně sílí. Kde je ale pravda? Na tu se podíváme v následujících řádcích.Robotická ramena mají velkou budoucnost. Dávno si to uvědomila celá řada států a provozů po celém světě, které do robotiky masivně investují. Jak to je ale v Česku? Na to se podíváme v tomto článku.

Přijdeme o práci

V Česku se robotizace výroby probírá už dlouhá léta. Diskuze v mainstreamových médiích probíhají nejméně sedm let, přičem už před tím se tomto segmentu dost hlasitě mluvilo. Až v posledních letech ale toto téma proniká mnohem více i mezi laickou veřejnost. A ta začíná mít z robotizace z neopodstatněných důvodů velký strach.

Ten vyvolávají i články a zprávy o tom, jak tisíce lidí přijdou o práci a nebudou moct najít jiné zaměstnání. Ano, robotická automatizace s největší pravděpodobností připraví spoustu lidí o práci, ještě více pracovních míst ale nabídne. Zcela nových, dosud nepoznaných a zřejmě mnohem zajímavějších než těch, které roboti zaberou. A také s největší pravděpodobností mnohem lépe placených. Jen bude potřeba získat lepší kvalifikaci a následně praxi, aby bylo možné na zajímavější odměnu dosáhnout.

Výrazně jednodušší život

Dívat se tedy na robotiku jako na něco strašlivého je nesmysl. Robotizace práce přinese spoustu výhod nejen samotným pracovníkům ve výrobě, ale i nám, lidem, kteří si budeme kupovat hotové produkty. Ty budou s největší pravděpodobností levnější, protože jejich výrobní cena razantně klesne. Klesne také úrazovost a nehody z nepozornosti, které roboti zkrátka způsobit nemohou.

Robotická ramena jsou přesně naprogramované stroje, které se ale v některých případech bez lidské pomoci stále neobjedou. Jedná se tak o skvělé pomocníky, lidé jsou ale stále potřeba k náročnějším a zábavnějším úkolům. A také k těm lépe placeným. Proto robotiku vítejme s otevřenou náručí jako něco, co vytvoří spoustu zajímavých pracovních míst a výrazně zjednoduší život všech lidí na planetě.