Co nevíte o tarotových kartách

Na trhu je dnes velice populární vykládání karet, zejména tarotových. Víte, kam sahá jejich dávná historie a jaký je jejich význam? Pokud ne, v tomto článku se vše dozvíte!

Co nevíte o tarotových kartách

Význam tarotových karet

Mnozí stále ještě neví, co vlastně tarotové karty jsou. Tarot je karetní sada, která se skládá nejčastěji ze 78 karet v jednom balíčku. Využívají se zejména při věštění nebo jako obrázek našich duševních či duchovních cest.

Balíček obsahuje i takzvané trumfy – Malá a Velká Arkána. Jsou skryté, mnohdy až kouzelné. Tyto trumfy nás donutí přemýšlet nad hlubším významem.

Velká Arkána

Velkou Arkánu rozpoznáme od ostatních tím, že v horní části karty je číslo a ve spodní části název. Výjimkou je však první karta zvaná Blázen a poslední třináctá karta Smrt. Velkou Arkánu tvoří 22 karet.

Malá Arkána

Skládá se ze čtyř druhů karet: mečů, holí, pohárů a disků. Mohou nám připomenout naše čtyři živly: vodu, vzduch, oheň a zemi. Každá barva obsahuje 10 karet a 4 karty s postavami. Celkově tvoří Malá Arkána 56 karet.

Něco málo z historie…

Historie tarotových karet sahá až do 14. století. V té době se karty dostaly k nám do Evropy. Světu jsou známé různé teorie o jejich původu. Jednou z nich je starověký Egypt, dále kočovní cikáni či Arabové.

My se spíše přikláníme k Egyptu, i když ani toto tvrzení nemusí být pravdivé, jelikož dodnes nejsou žádné jasné důkazy. Za autora je považován Hermes Trismegistos. První karty, které jsou podobné dnešním byly vytvořeny v Itálii.

Co nevíte o tarotových kartách

K rozšíření došlo až po vynálezu tiskařského lisu, kdy se začaly karty vyrábět ve velkém. Mezi nejznámější tarotové karty patří Tarot de Marseille, které se pyšní svým názvem podle francouzského města Marseille.

Nejstarší dochovalé karty byly namalovány zlatem a na některých z nich lze rozpoznat rodové znaky rodu Sforzů. Dále je můžeme poznat tím, že nejsou označeny jmény ani čísly. Můžeme je spatřit v New Yorském muzeu Morgan Library nebo Accademia Currara.

Od 20. století na trhu nalezneme několik druhů. Mezi nejvyhledávanější patří Tarot keltských draků, Tarot víl, Tarot elfů nebo Andělské karty.

Před vykládáním tarotových karet…

  • Důležité je se rozhodnout, jaký druh karet chcete použít. Výběr záleží čistě na vás.
  • Karty důkladně promíchejte, klidně i několikrát.
  • Srovnejte je od první karty (Blázen) až po dvanáctou (Svět).
  • Dále přidávejte eso, desítku, prince, rytíře, královnu, krále.
  • Důležité je si u každé karty zapamatovat její význam. Velká arkána nám připomíná období našeho života a malá arkána události, lidi a pocity, se kterými se denně setkáváme.
  • Pokud kartám stále nerozumíte, můžete si pořídit knihu, která vám pomůže se základy nebo vyhledat odborníka, který veškerou práci udělá za vás.

Výklad tarotových karet – výklad tří karet

Při výkladu takzvaných tří karet budeme znát odpověď na jednoduché otázky. Tento způsob vykládání je vhodný i pro začátečníky. Na stůl si rozložte tři karty. Nejčastěji kladené otázky jsou: minulost/ přítomnost/ budoucnost, kde jsme teď/ kam se chceme dostat/ jakou cestu zvolit nebo současná situace/ překážka/ řešení.

Příběh tvořte podle toho, co jste se o jednotlivých kartách dozvěděli. Pro začátečníky jsou vhodné karty Lenomard, Cikánské karty či Rider – Waiteův tarot, protože obsahují pouze 36 karet.

Čištění karet

Někdy je zapotřebí očistit karty od negativní energie. Existují čtyři možné způsoby.

  1. Voda – Pokapejte karty trochou vody a rychle setřete.
  2. Oheň – Rychle karty protáhněte nad plamenem svíčky.
  3. Země – Zasypte karty pískem, hlínou nebo solí a nechte pohřbené 24 hodin.
  4. Vzduch – Karty protáhněte nad zapálenou vonnou tyčinkou nejméně pětkrát, poté se nadechněte a do karet třikrát foukněte.

Chcete vědět o tarotových kartách víc? Spoustu literatury i samotné balíčky různých tarotových karet najdete na www.poznani-knihy.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup