Jak spolehlivě zazimovat zahradu?
Listí pomalu opadává, zima se blíží. Než se uložíme k “zimnímu” spánku, měli bychom se postarat také o zazimování zahrady a domu.
Pokud chcete, aby vaše zahrada přežila zimní období a na jaře zase krásně rozkvetla, musíte se o ni dobře postarat. Na co byste při zazimování neměli zapomenout?
Posekejte trávník
Před zimou naposledy posekejte trávník na zhruba pět centimetrů. Vytrhejte všechen mech a plevel a především shrabejte všechno spadané listí, které můžete dát třeba na kompost nebo spálit. Při teplotách pod nulou už na trávník vstupujte jen minimálně, aby se zbytečně nepoškozoval.
Zryjte záhony
Jakmile sklidíte poslední plody své zahrady, zryjte záhony na hloubku rýče. Na jaře se vám pak bude půda mnohem lépe zpracovávat. Posekanou trávu můžete použít jako prospěšné zelené hnojení. Do půdy můžete zamíchat také listy z ořešáku, protože se při jeho tlení uvolňují látky, které tlumí klíčení plevele a ničí vajíčka slimáků. A právě kvůli slimákům byste měli záhonky zrýt až na poslední chvíli, aby nestačili naklást vajíčka.
Pokácejte stromy
Ne všechny, jen ty staré a nemocné. U těch ostatních posbírejte všechny zbylé plody, aby se nestaly pozdějším zdrojem nákazy. Nedávejte je na kompost, zakopejte je do země.
Stromy můžete obalit netkanou textilií nebo rohoží, případně obalte kmeny fólií proti okusu zvěří.
Ovoce a zelenina
Poslední sklizeň proveďte nejpozději v listopadu – zelená rajčata vám dozrají v teple doma, nezapomeňte na celer, ředkev, špenát nebo kapustu.
Jablka a hrušky vydrží teploty pod nulou, trhat je však musíte rozmrzlé za slunečného počasí. Jahodník přykryjte smrkovým chvojím, které jahodám v další sezóně dodá skvělé aroma.
Samozřejmě nesmíte opomenout ani květiny, rybníčky, nářadí a náčiní nebo zahradní nábytek. U květin postupujte při zazimování individuálně.