Jaké jsou nejznámější jarní bylinky?

Jaro je tady a s ním vykvétají i první letošní bylinky, které si můžete nasbírat a vyléčit s jejich pomocí mnohé nemoci a problémy. Jaké jsou ty nejznámější a jak je správně sbírat? Na to se podíváme v našem článku.

Jak se bylinky správně sbírají?

Pokud se chystáte na sběr jarních bylinek, měli byste znát pár zásad, jak bylinky správně sbírat. Pamatujte, že se nikdy nesbírá do igelitových tašek ani mikrotenových sáčků. Bylinky vždy dávejte do proutěného košíku, aby se nezapařily a mohly volně dýchat. Na sběr se vydávejte za suchého počasí a květy sbírejte vždy za plného slunce. Proč? Říká se, že právě v tuto dobu je léčivá síla rostlin největší.

  1. Podběl lékařský

Jednou z nejznámějších jarních bylinek je podběl lékařský, který uvolňuje dýchání, léčí průduškové astma, zápal plic, kašel i chronická onemocnění dýchacích cest. Zároveň zbavuje tělo hlenů a povzbuzuje organismus. Sbírat můžete nejenom květ, ale i list. Podběl se doporučuje užívat spolu s dalšími bylinami.

Jaké jsou nejznámější jarní bylinky?
Podběl lékařský.
  1. Prvosenka jarní

Další známou léčivou rostlinou je prvosenka jarní, ovšem ne ty zahradní, vyšlechtěné druhy. Prvosenka obsahuje saponin, který ředí hleny v plicích a průduškách, čímž dochází k usnadnění vykašlávání. Taktéž pomáhá při chřipce, nachlazení, astmatu a bronchitidě. Věděli jste ovšem, že tato rostlinka pomáhá i při stresu, chronické nespavosti, migrénách a neurózách? Sbírá se hlavně květ a je dobré míchat ho spolu s dalšími bylinkami.

  1. Sedmikráska

Sedmikráska se hojně vyskytuje snad na všech loukách a zahradách. Její předností je čištění krve, stimulace funkce jater a žlučníku, zlepšení kožních potíží i artritidy. Na organismus působí močopudně a zároveň lehce podporuje pocení. Sbírají se listy i květy, které můžete používat i obyčejně do salátů a polévek.

Jaké jsou nejznámější jarní bylinky?
Sedmikrásky klidně i do salátu.

Věděli jste, že prospěšný lidskému zdraví může být například i šťovík? Obsahuje hodně vitamínu C, betakarotenu, vápníku i železa, pomáhá čistit krev a také aktivuje játra. Vyzkoušejte si nasbírat při toulkách za bylinkami a ten!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup