Pončo má bohatou historii a široké využití i v dnešní době

Pončo je jednoduchým přehozem přes hlavu, přesto už od začátku dokáže zahřát a ochránit před povětrnostními vlivy. Ponořte se do jeho zajímavé historie a zjistěte, jak toto krásné oblečení využít i dnes.

Historie ponča začala už před naším letopočtem

Svůj původ má pončo v peruánské oblasti Paracas, 300-500 let před naším letopočtem. V této předincké kultuře si textilií vážili víc než spousty jiných věcí. Oblečení nosili na znak svého postavení a vyjadřovalo tak jejich autoritu.

Pončo bylo tak cenným kusem garderoby, že bylo součástí výbavy zesnulého pro jeho znovuzrození. Jeho vážnost dokládá i kvalitní zpracování. Protože když se po 2000 letech našla ponča v hrobech, jejich zářivé barvy zůstaly zachované.

Vzory tvořily složité výšivky ptáků, zvířat a válečníků na jednobarevné látce, později přešly spíš v geometrické vzory.

Ponča se rozšířila jako součást tradičních oděvů po celé jižní Americe a stala se důležitým kulturním dědictvím zemí jako je Peru, nebo Chile. Původně byla vyráběna z vlny, nejčastěji z lamy alpaky.

Jejich tradiční vzhled měl pouze obdélníkový tvar s jediným otvorem na hlavu. Další otvory na ruce nebo možnost přitáhnutí na tělo jsou záležitostí pozdějších století.

Pončo zaujalo kolonizátory i vojáky

S příchodem španělských dobyvatelů se ponča dostala i do Evropy. Do té doby sloužila hlavně jako praktický kus oblečení: dlouhá a těžká pro cestování, další mohla nahradit i deku a jiná byla pro práce na poli.

V 18. století se v jižní Americe naplno projevil evropský vliv a ponča se začala vyrábět z bavlny a bohatě vyšívat hedvábnými nitěmi. Začala tak sloužit i jako módní doplněk. V této době vzniká i pončo s kapucí a přidává se možnost bočního zapínání, aby lépe přiléhalo na tělo a lépe chránilo před chladným počasím.

Ve Spojených státech amerických se pončo těšilo velké oblibě mezi vojáky, kteří je v době občanské války nosili jako oblečení. Navíc je uměli efektivně použít i jako spacák. V druhé světové válce využili ponča vojáci ještě lépe.

Součástí uniformy vojáka se stalo pončo z látky potažené latexem, takže bylo nepromokavé. Po nich převzali tento kus oblečení do svého šatníku hippies a významně je proslavil herec Clint Eastwood ve svých westernech.

V současnosti tvoří pončo trendy outfity

Nyní si ponča do svých kolekcí oblíbili i světoví návrháři a vyrábí se ve všech barvách, vzorech a z nejrůznějších materiálů. Pončo pohodlně zahaluje ramena a volně splývá na tělo. Umožňuje tak volný pohyb a celkovému outfitu dodává na dynamice a zajímavosti.

Pončo má bohatou historii a široké využití i v dnešní době

Splývavý střih udržuje tělo v teple, ale zároveň se nepřehřívá. Snadno jej začleníte do jakéhokoli šatníku. Dá se jednoduše přehodit přes různorodé outfity, kterým dodá zajímavost a pohodlí. Můžete jej nosit stejně dobře s džíny a tričkem jako s formálními šaty.

Různé druhy ponč mají praktické využití na pláži i v chladném počasí

Pončo je nejen stylovým kouskem, ale jeho různé úpravy ho předurčují i pro všestranné využití při aktivním trávení volného času. Ručníkové pončo zahřeje po každém koupání i při náhlém větru. Navíc na plné pláži nemusíte hledat převlékárnu, plavky vyměníte přímo pod ním. A u koupání to nekončí.

Ponča s kapucí nachází své využití při řadě venkovních aktivit, kdy chce být člověk v pohodlí a zároveň v teple. A to nejen při nošení. Díky jeho střihu se dá rozložit na deku s polštářkem při kempování nebo jako deka na piknik.