Herní ovladače: jak vybrat nejlepší gamepad právě pro vás
Herní ovladače: jak vybrat nejlepší gamepad právě pro vás
Moderní zábava má mnoho podob a jednou z nich jsou videohry. Ty lze hrát na mnoha typech zařízení, ale ať už použijete PC, herní konzoli, tablet, nebo chytrý telefon, zážitek nikdy nebude dokonalý bez herního ovladače. Nač se při výběru tohoto doplňku, nejčastěji známého coby gamepad, zaměřit? Počet tlačítek není jediným a zdaleka ani nejdůležitějším parametrem.
Funkce herních ovladačů
Herní ovladače jsou klíčovou součástí herního zážitku. Od prvních joysticků prošla tato herní zařízení razantním vývojem, současné gamepady bývají velmi sofistikované a nabízejí mnoho funkcí. Kromě běžných tlačítek na ovládání postavy (A, B, X, Y známá z konzolí Xbox, šipky, případně i pauza či skoky) tak mohou disponovat klidně 50 tlačítky, ne vždy je ale využijete.
Výběr herního ovladače závisí nejen na vašich preferencích, ale i na typu her, které hrajete nejčastěji. Joystick se dnes již může jevit jako zastaralé řešení, pro letecké simulátory je ale stále nejlepším ovladačem, stejně jako volant pro digitální závody formulí.
Nejžádanější funkce a prvky moderních gamepadů:
- programovatelná tlačítka,
- nastavitelná tuhost páček,
- zpětná odezva a vibrace,
- senzory pohybu,
- reproduktory i mikrofon,
- podsvícení a další.
Pokud se specializujete na již zmiňované závodění, vynikajícím doplňkem vašeho herního vybavení může být závodní volant. Ten vám umožní přesnější ovládání a zprostředkuje větší pocit reality, zvláště pak pokud jsou jeho součástí i pedály s řadicí pákou a dalšími ovládacími prvky.
Kompatibilita – nejdůležitější parametr
Herní ovladače se obvykle vyrábějí pro konkrétní platformy jako počítače či herní konzole Xbox, PlayStation (nejčastěji PS3, PS4 nebo PS5) či Nintendo. Je proto důležité si předem u prodejce či výrobce ověřit, zda je výrobek schopen spolupráce s vaším zařízením. Doba jde naštěstí dopředu i v tomto ohledu, na trhu je tak již celá řada více či méně univerzálních ovladačů – velmi oblíbený je například Xbox Wireless Controller.
Ovladač by ale měl být kompatibilní i s vámi, zaměřte se proto také na ergonomický design, citlivost tlačítek a přesnost ovládání. Před nákupem je zkrátka nejlepší mít možnost výrobek vyzkoušet a ohmatat, jen tak budete mít jistotu, že vám zpříjemní zážitek z hraní.
Typ připojení: Drát, či bezdrát?
První rozhodnutí, které vás nejspíš čeká, je výběr mezi bezdrátovým ovladačem s technologií Bluetooth a připojením přes kabel. První řešení nabízí větší flexibilitu a uživatelský komfort, druhé vám zase zajistí stabilitu signálu a většinou i lepší odezvu. Při propojení pomocí kabelu navíc není nutné myslet na stav baterií a jejich výměnu či dobíjení.
Pokud ovšem rádi hrajete ve větší vzdálenosti od monitoru či TV obrazovky, kabel může být rušivým a omezujícím prvkem. Při výběru ovladače je tedy důležité zvážit priority a to, zda upřednostňujete pohodlí, nebo odezvu a spolehlivost. Některá zařízení podporují oba typy připojení, což je výhodou.